BHW: minister Kołodko ujawnił szczegóły reformy

opublikowano: 28-02-2003, 18:21

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej, Minister Finansów G. Kołodko ujawnił więcej szczegółów dotyczących długo oczekiwanej reformy, której głównym celem jest konsolidacja finansów publicznych w obliczu przystąpienia do UE i EMU.

Minister potwierdził, że celem rządu jest przystąpienie do strefy euro w 2007r, dlatego wszystkie kryteria z Maastricht powinny być wypełnione w 2006r. Jeżeli reformy przyniosą oczekiwane efekty, deficyt budżetowy powinien spaść do 3,5% PKB w 2006r., a poziom długu publicznego powinien osiągnąć 52,7% PKB (lub odpowiednio 2,9% i 44,6%, bazując na standardach UE). Strategia zawiera propozycje nowych stawek podatkowych, likwidacje ulg podatkowych czy też wprowadzenie 15-20% podatku od zysków giełdowych od 2004r. Wg szacunków Ministerstwa, tylko zlikwidowanie ulg podatkowych powinno zwiększyć przychody budżetu o 0,4 mld złotych w przyszłym roku., 2,4 mld złotych i 2,8 mld złotych w latach 2005-2006 i 6,6 mld złotych w 2007r. Minister Finansów chce również uwolnić część rezerw rewaluacyjnych NBP w celu sfinansowania wpłat do budżetu UE, które wyniosą 6,2 mld złotych w 2004r. Ta propozycja wydaje się być najbardziej

kontrowersyjna.

Wg przedstawicieli NBP, potencjalne uwolnienie rezerw jest ryzykowne i nielegalne wg polskiego prawa. Uważamy, że proponowana strategia jest ambitna ale nie nierealna. Jednakże, jesteśmy sceptyczni co do tego, że Parlament zatwierdzi wszystkie przedstawione pomysły.

Zgodnie z naszymi oczekiwaniami deficyt obrotów bieżących wzrósł do 712 mnl USD w styczniu z 485 mln w poprzednim miesiącu, lecz był o 156 mnl niższym niz przed rokiem. W ujęciu do PKB, deficyt obniżył się do 3,5% z 3,6% w grudniu.

Katarzyna Zajdel-Kurowska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu