Białoruś nie zabiega obecnie o kredyt MFW

  • PAP
opublikowano: 31-10-2019, 22:10

Zaciąganie nowych kredytów w Międzynarodowym Funduszu Walutowym nie jest na razie planowane – powiedział w czwartek w Mińsku białoruski wicepremier Alaksandr Turczyn. Trwa natomiast współpraca z Bankiem Światowym w sprawie pakietu reform strukturalnych.

„Rząd Białorusi kończy przygotowanie programu reform strukturalnych przy wsparciu Banku Światowego, ale nowe kredyte MFW na razie nie są planowane” - powiedział wicepremier Alaksandr Turczyn w czwartek w Mińsku w kuluarach dorocznej konferencji Październikowe Forum Ekonomiczne.

„Na razie tego tematu nie ma na agendzie” – oświadczył Turczyn, cytowany przez agencję Interfax–Zachód.

Dodał, że możliwe jest pozyskanie środków z Banku Światowego na konkretne elementy programu reform strukturalnych.

W latach 2016-17 Białoruś prowadziła z MFW negocjacje na temat nowego programu kredytowego, jednak zostały one przerwane. Białoruś uznała za zbyt radykalne propozycje tej instytucji finansowej w dziedzinie reform – chodziło m.in. o tempo urynkowienia opłat komunalnych, dotychczas częściowo finansowanych przez państwo. Minister finansów Maksim Jermałowicz mówił w ubiegłym roku, że Mińsk i MFW nie porozumiały się w sprawie terminów przeprowadzenia reform strukturalnych.

W latach 2009-2010 Mińsk otrzymał kredyt MFW wart 3,5 mld dol.

Opracowywany obecnie program reform nie został jeszcze zaakceptowany przez prezydenta Alaksandra Łukaszenkę.

„Możliwość praktycznej realizacji programu reform, który przygotowują rząd Białorusi wspólnie z Bankiem Światowym, zależy od decyzji prezydenta kraju” – powiedział w czwartek przedstawiciel Banku Światowego na Białorusi Alex Kremer, wskazując, że na razie nie jest możliwe wskazanie ewentualnych terminów realizacji mapy drogowej reform.

Jego zdaniem ten pakiet mógłby w przyszłości stać się podstawą nowego programu kredytowego MFW.

Październikowe Forum Gospodarcze w Mińsku to doroczna konferencja gospodarcza, organizowana przez CASE Belarus (Center for Social and Economic Research), Białoruskie Gospodarcze Centrum Badawczo-Edukacyjne BEROC i Centrum Badawcze IPM. Organizację imprezy wspiera UE.

Forum odbywa się co roku na początku listopada, jednak nazywa się „październikowe”. Jest to przewrotne nawiązanie do rewolucji październikowej. Przewrót bolszewicki rozpoczął się w Sankt Petersburgu 7 listopada 1917 roku, ale według obowiązującego wtedy w Rosji kalendarza juliańskiego był to 25 października – stąd nazwa rewolucji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane