Biedronka w końcu na polskiej giełdzie

opublikowano: 16-07-2019, 22:00

Do obrotu na GPW weszły certyfikaty strukturyzowane, dla których instrumentem bazowym są akcje Jeronimo Martins, właściciela sieci Biedronka.

Od 1993 r. akcje portugalskiej spółki notowane są na giełdzie w Lizbonie, od kilku lat znaleźć je można w portfelach rodzimych funduszy inwestycyjnych, pod lupą mają je też czterej analitycy z polskich biur maklerskich. Inwestorzy indywidualni znad Wisły do tej pory mogli inwestować w akcje Jeronimo tylko bezpośrednio, bo choć w 2002 r. Portugalczycy rozważali wejście na GPW, to ostatecznie do tego nie doszło.

Biedronka weszła jednak na warszawską giełdę w inny sposób, bo od 16 lipca w obrocie pojawiły się certyfikaty strukturyzowane wyemitowane przez Raiffeisen Centrobank. Jeden z nich to tzw. tracker, dwa pozostałe to certyfikaty typu faktor. Pierwszy z certyfikatów odzwierciedla notowania akcji Jeronimo Martins z Lizbony w relacji jeden do jednego, po uwzględnieniu kursu walutowego. Wczoraj oferty kupna i sprzedaży opiewały na 63,05-63,35 zł. W cenie zakupu certyfikatu uwzględniona jest jednorazowa prowizja w wysokości 0,05545 proc. Produkt ten nie ma wbudowanej dźwigni finansowej. Dźwignię maja natomiast dwa certyfikaty typu faktor, których konstrukcja jest bardziej skomplikowana. W pierwszym wskaźnik dźwignie to plus 3, w drugim plus 4 i poziom ten jest stały. Oznacza to, że jeśli kurs akcji instrumentu bazowego, a więc akcji Jeronimo Martins, wzrośnie o 1 proc., to przy założeniu braku zmian kursu walutowego, certyfikat zyska na wartości 3 lub 4 proc. W negatywnym scenariuszu spadek kursu akcji o 1 proc. oznaczać będzie stratę w wysokości 3 lub 4 proc. Na wynik z inwestycji wpływa mają także koszty finansowania. Ze względu na wysoki poziom ryzyka sam Raiffeisen zaleca, by okres posiadania produktu wynosił 1 dzień lub mniej i aby był to instrument wykorzystywany w przypadku wyraźnych trendów cenowych.

Na wypadek znacznych zmian notowań certyfikat ma wbudowany mechanizm ochronny, którego przekroczenie skutkuje ponowną symulacją i ustaleniem nowego kursu instrumentu bazowego. Zapobiega to gwałtownej utracie całego zainwestowanego kapitału. Na GPW na koniec I półrocza 2019 dostępnych było prawie 1,3 tys. produktów ustrukturyzowanych, głównie certyfikatów. Najpopularniejsze w pierwszym półroczu były te dające ekspozycję na rynek ropy, a także niemiecki indeks DAX. Wzięciem cieszyły się także certyfikaty na akcje spółek — CD Projektu, Pekao, PKN Orlen i KGHM. Według danych z 2017 r. za niemal połowę wartości handlu certyfikatami i ETF na GPW odpowiadali inwestorzy indywidualni, którzy mieli minimalnie większy udział w obrotach niż inwestorzy zagraniczni. Udział rodzimych inwestorów instytucjonalnych był marginalny.

Udany rok

Od początku 2019 r. notowania Jeronimo Martins na giełdzie w Lizbonie wzrosły o ponad 43 proc. Wartość rynkowa spółki urosła do 9,3 mld EUR, czyli niemal 40 mld zł. Z polskich spółek notowanych na GPW większe są pod tym względem tylko PKO BP i PKN Orlen. W 2018 r. Jeronimo Martins osiągnęło 17,38 mld EUR przychodów (bez zmian r/r) i 390 mln EUR zysku netto (-5,7 proc.). Ponad dwie trzecie sprzedaży osiągane jest w Polsce.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu