Czytasz dzięki

Biedronka w końcu na polskiej giełdzie

opublikowano: 16-07-2019, 22:00

Do obrotu na GPW weszły certyfikaty strukturyzowane, dla których instrumentem bazowym są akcje Jeronimo Martins, właściciela sieci Biedronka.

Od 1993 r. akcje portugalskiej spółki notowane są na giełdzie w Lizbonie, od kilku lat znaleźć je można w portfelach rodzimych funduszy inwestycyjnych, pod lupą mają je też czterej analitycy z polskich biur maklerskich. Inwestorzy indywidualni znad Wisły do tej pory mogli inwestować w akcje Jeronimo tylko bezpośrednio, bo choć w 2002 r. Portugalczycy rozważali wejście na GPW, to ostatecznie do tego nie doszło.

Biedronka weszła jednak na warszawską giełdę w inny sposób, bo od 16 lipca w obrocie pojawiły się certyfikaty strukturyzowane wyemitowane przez Raiffeisen Centrobank. Jeden z nich to tzw. tracker, dwa pozostałe to certyfikaty typu faktor. Pierwszy z certyfikatów odzwierciedla notowania akcji Jeronimo Martins z Lizbony w relacji jeden do jednego, po uwzględnieniu kursu walutowego. Wczoraj oferty kupna i sprzedaży opiewały na 63,05-63,35 zł. W cenie zakupu certyfikatu uwzględniona jest jednorazowa prowizja w wysokości 0,05545 proc. Produkt ten nie ma wbudowanej dźwigni finansowej. Dźwignię maja natomiast dwa certyfikaty typu faktor, których konstrukcja jest bardziej skomplikowana. W pierwszym wskaźnik dźwignie to plus 3, w drugim plus 4 i poziom ten jest stały. Oznacza to, że jeśli kurs akcji instrumentu bazowego, a więc akcji Jeronimo Martins, wzrośnie o 1 proc., to przy założeniu braku zmian kursu walutowego, certyfikat zyska na wartości 3 lub 4 proc. W negatywnym scenariuszu spadek kursu akcji o 1 proc. oznaczać będzie stratę w wysokości 3 lub 4 proc. Na wynik z inwestycji wpływa mają także koszty finansowania. Ze względu na wysoki poziom ryzyka sam Raiffeisen zaleca, by okres posiadania produktu wynosił 1 dzień lub mniej i aby był to instrument wykorzystywany w przypadku wyraźnych trendów cenowych.

Na wypadek znacznych zmian notowań certyfikat ma wbudowany mechanizm ochronny, którego przekroczenie skutkuje ponowną symulacją i ustaleniem nowego kursu instrumentu bazowego. Zapobiega to gwałtownej utracie całego zainwestowanego kapitału. Na GPW na koniec I półrocza 2019 dostępnych było prawie 1,3 tys. produktów ustrukturyzowanych, głównie certyfikatów. Najpopularniejsze w pierwszym półroczu były te dające ekspozycję na rynek ropy, a także niemiecki indeks DAX. Wzięciem cieszyły się także certyfikaty na akcje spółek — CD Projektu, Pekao, PKN Orlen i KGHM. Według danych z 2017 r. za niemal połowę wartości handlu certyfikatami i ETF na GPW odpowiadali inwestorzy indywidualni, którzy mieli minimalnie większy udział w obrotach niż inwestorzy zagraniczni. Udział rodzimych inwestorów instytucjonalnych był marginalny.

Udany rok

Od początku 2019 r. notowania Jeronimo Martins na giełdzie w Lizbonie wzrosły o ponad 43 proc. Wartość rynkowa spółki urosła do 9,3 mld EUR, czyli niemal 40 mld zł. Z polskich spółek notowanych na GPW większe są pod tym względem tylko PKO BP i PKN Orlen. W 2018 r. Jeronimo Martins osiągnęło 17,38 mld EUR przychodów (bez zmian r/r) i 390 mln EUR zysku netto (-5,7 proc.). Ponad dwie trzecie sprzedaży osiągane jest w Polsce.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane