Bioton nie nakarmi łososi

  • Alina Treptow
18-04-2013, 00:00

Producent insuliny wycofuje się z zakupu spółki weterynaryjnej Biosenso. Liczy, że kokosy przyniesie mu Biolek.

Bioton, giełdowy producent insuliny, kontrolowany przez Ryszarda Krauzego, wycofuje się ostatnio z decyzji, budzących kontrowersje. Na początek, blisko tydzień temu, zarząd zarekomendował niepodnoszenie kapitału zakładowego o 1,25 mld akcji, co zostało wczoraj przyjęte na walnym przez akcjonariuszy. Wczoraj poinformował też, że wycofuje się z zakupu spółki Biosenso, specjalizującej się w produkcji preparatów weterynaryjnych stosowanych w chowie łososi, pstrągów oraz krewetek.

Skąd ta decyzja? Jak tłumaczy Bioton w komunikacie, badania nad skutecznością preparatów się przedłużają, dłużej trzeba będzie więc czekać na pierwsze przychody. Wycofanie się z akwizycji nie oznacza końca ewentualnej współpracy handlowej obu spółek. Transakcja budziła wątpliwości analityków. Największe — cena i forma zapłaty (głównie akcjami Biotonu).

Zdaniem analityka Tomasza Jachowicza, jej finalizacja doprowadziłaby do dalszego rozwodnienia kapitału spółki.

— Wstrzymanie się z inwestycją w Biosenso na tym etapie oceniam pozytywnie. Lepiej, że Bioton teraz się zreflektował, niż gdyby miał przekonać się o kiepskiej efektywności weterynaryjnych preparatów już po sfinalizowaniutransakcji — mówi Tomasz Jachowicz. Za 100 proc. akcji spółki weterynaryjnej Bioton miał zapłacić 30 mln zł, a przy poprawie jej wyników kwota transakcji mogła wzrosnąć nawet do 150 mln zł.

Jeszcze więcej, bo ponad 200 mln zł (również akcjami własnymi), Bioton zapłacił za spółkę weterynaryjną Biolek (w zeszłym roku miała 85 tys. zł przychodów). Zarząd podtrzymuje prognozy sprzedaży jego pasz w Chinach. Umowa z tamtejszą spółką dystrybucyjną Beijing Smistyle Sci ma przynieść Biolekowi w ciągu 10 lat 1,2 mld USD przychodów.

— Do 2015 r. do kasy Bioleku wpłynie 160-200 mln zł, głównie z rynku chińskiego — szacuje zarząd Bioleku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Alina Treptow

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Bioton nie nakarmi łososi