BIS: Emerging markets mają góry ukrytych długów

Poziom zadłużenia zagranicznego przedsiębiorstw z rynków wschodzących jest wyraźnie niedoszacowany, stwarzając zagrożenie dla finansowej stabilności tej grupy gospodarek, twierdzi Bank Rozliczeń Międzynarodowych (BIS).

Spółki z gospodarek dojrzewających pozyskują zagraniczne fundusze za pomocą swoich zagranicznych spółek zależnych, a stosowane w księgowości praktyki nie pokazują w pełni związanego z tym ryzyka walutowego, napisano w cokwartalnym raporcie banku. Z pozyskanej od inwestorów w latach 2009-2013 łącznej kwoty 554 mld USD aż połowę zgromadzono za pośrednictwem zagranicznych oddziałów, szacuje BIS.

„Spółki zależne przedsiębiorstw spoza sektora finansowego działają jak pośrednicy finansowi, gromadząc pieniądze za granicą i transferując je do spółek-matek” – napisali w raporcie analitycy pod kierunkiem Stefana Avdjieva.

Rosnące znaczenie takiej formy pozyskiwania finansowania może mieć negatywny wpływ na stabilność finansową krajów zaliczających się do grupy emerging markets, ostrzega BIS.

fot. iStock
fot. iStock
None
None
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane