Czytasz dzięki

Biura rodzinne zajmą się wszystkim

opublikowano: 04-07-2016, 22:00

POMYSŁ NA BIZNES: Zadaniem firm typu family office jest dbanie o interesy rodzin biznesowych na wielu płaszczyznach

Historia firm działających jako family office na świecie sięga XIX wieku, kiedy to dwie amerykańskie rodziny Morganów i Rockefellerów założyły pierwsze na świecie tego typu instytucje. Family office miały być buforem między rodziną a światem finansów. Idea wzięła się z potrzeby osób majętnych, które postanowiły sięgnąć po kompleksową pomoc specjalistów dla ułatwienia prowadzenia swoich interesów. Samodzielnych doradców jest wielu, jednak specjalizują się oni w konkretnych zagadnieniach. Firmy typu family office całościowo patrzą na rodzinne interesy. Tego typu instytucje zaczęły powstawać także w Europie Zachodniej, a kilka lat temu pojawiły się w Polsce.

Celem firmy Lorek & Pawlak Family Office założonej przez Rafała Lorka i Mariusza Pawlaka jest objęcie opieką i kontrolą majątku finansowego najbogatszych rodzin. Jak sami mówią, „Majątek prywatny jak każdy biznes powinien mieć plan rozwoju, ustalone cele oraz sposób, w jaki chcemy mierzyć sukces naszej strategii”.
Zobacz więcej

POD OPIEKĄ:

Celem firmy Lorek & Pawlak Family Office założonej przez Rafała Lorka i Mariusza Pawlaka jest objęcie opieką i kontrolą majątku finansowego najbogatszych rodzin. Jak sami mówią, „Majątek prywatny jak każdy biznes powinien mieć plan rozwoju, ustalone cele oraz sposób, w jaki chcemy mierzyć sukces naszej strategii”. TR

— Społeczeństwo polskie dopiero buduje swój kapitał i jest on bardzo często nadal operacyjnie aktywny. Coraz częściej jednak przedsiębiorcy odkładają część zysków jako oszczędności rodzinne. Nie zawsze mają jednak czas, aby należycie nimi zarządzać. Widać to szczególnie w obecnym okresie, kiedy rynek finansowy oferuje niewielkie stopy procentowe, a przyzwyczajeni do większych zwrotów inwestorzy szukają bardziej intratnych inwestycji. Mamy doświadczenie, że decyzje, które podejmowane były bez należytejanalizy, skończyły się w wielu przypadkach utratą inwestowanego kapitału — mówi mecenas Anna Maria Panasiuk z Yours Family Office.

Brak przepisów

Jednak charakterystyka firm korzystających z usług family office na Zachodzie a w Polsce jest nieco inna. Na Zachodzie biznesy rodzinne istnieją od pokoleń, a tym samym od dawna współpracują z tego typu instytucjami. W Polsce, ze względu na burzliwą historię, firmy rodzinne działają niedługo — w porównaniu z innymi państwami. — W zakresie planowania sukcesji międzypokoleniowej, głównie w zakresie udziałów w spółkach rodzinnych, polscy przedsiębiorcy stoją przed dużym wyzwaniem. Jest bardzo duża różnica pomiędzy warunkami sukcesji na Zachodzie i w Polsce, wynika ona z braku regulacji prawnych regulujących ten proces. Zdarzają się przypadki, gdy spadkodawca nie pozostawia po sobie spadkobiercy zdolnego przejąć rodzinny biznes. W takich sytuacjach sukcesja w polskich warunkach staje się czasem niemożliwa lub bardzo utrudniona. Brak jest również regulacji w Polsce dla lokalnych usług family office. Mogą one świadczyć jedynie usługi doradztwa, to nadal klient sam musi podejmować decyzje inwestycyjne. Natomiast w Szwajcarii czy Londynie klient powierza swój majątek family office, które tym majątkiem zarządza — mówi Anna Maria Panasiuk.

Istnieją dwa rodzaje family office: „single”, czyli takie, które zajmują się interesami tylko jednej rodziny, jednak tego typu instytucje nie działają w Polsce, oraz „multi”, które pracują dla wielu rodzin.

Celem biur rodzinnych jest zajmowanie się wszelkimi sprawami majątkowymi.

— Ludzie prowadzący swoje firmy często sami muszą dodatkowo zajmować się wszelkimi kwestiami dotyczącymi zdobytego przez siebie majątku. Zdarza się, że Wolą całkowicie skupić się na zarządzaniu firmą, a jeszcze częściej nie mają po prostu czasu na zajmowanie się majątkiem. My ten ciężar i obowiązki z nich zdejmujemy — mówi Rafał Lorek, jeden z założycieli Lorek Pawlak Family Office.

Centrum dowodzenia majątkiem

Po osiągnięciu pewnej wysokości majątku wiele decyzji trzeba rozważać w kilku kategoriach. Osoba zarządzająca swoimi interesami nie zna się często na wszystkich aspektach prowadzenia

interesów. Natomiast firmy typu family office łączą w sobie usługi zarządzania oraz oferty produktów inwestycyjnych z doradztwem podatkowym i prawnym. Skupiają się na budowaniu bezpiecznych i efektywnych struktur inwestycyjnych oraz na międzynarodowych transferach majątku.

— Potężną zaletą family office dla rodzin jest duża oszczędność czasu. Często sprawdzamy i analizujemy sprawy, na które nasz klient nie ma czasu albo poświęcony im mógłby wykorzystać na inne zajęcia. Do klientów trafiają wyłącznie kompleksowe, zbiorcze informacje dotyczące ich majątku bądź takie, które mogą okazać się dla nich przydatne — dodaje Rafał Lorek z Lorek Pawlak Family Office.

Praca przy interesach rodzin wymaga wiele czasu i zaangażowania, dlatego tego typu firmy podejmują współpracę z osobami posiadającymi minimum kilkanaście milionów złotych. Family office zajmują się również problemem sukcesji w rodzinach. Często różnica pokoleniowa sprawia, że ta sukcesja bywa burzliwa i konfliktowa. Te instytucje pomagają przy wyborze strategii oraz przejściu przez cały ten etap.

— Sukcesja nie musi koniecznie oznaczać dziedziczenia po śmierci właściciela. Jest to także przygotowanie rodzinnego biznesu do następstwa prawnego, do przejęcia firmy przez młodsze pokolenie, jeszcze za życia starszego pokolenia. Odnosi się również do przejęcia firmy przez osoby niespokrewnione, ale tak, by służyła rodzinie — komentuje Joanna Czapla Nowicka z C&N Family Office. Jeśli biura rodzinne nie posiadają kompetentnej osoby do rozwiązania danego problemu, sięgają po pomoc specjalistów czy doradców z zewnątrz. Rynek, na którym działają family office, jest trudny, bo opiera się na zaufaniu klientów, które trzeba zdobyć. Dlatego nowych klientów pozyskuje się najczęściej poprzez rekomendacje.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Zawadka

Polecane