Czytasz dzięki

Biurowce w kraju rosną zgodnie z planem

opublikowano: 16-04-2020, 22:00

Mimo trudności spowodowanych pandemią w budowie jest 112 inwestycji

W pierwszym tygodniu kwietnia w budowie było 112 budynków biurowych o powierzchni ponad 1,7 mln m kw. Według firmy REDD, dostawcy danych o rynku, najwięcej powstaje ich w Warszawie — 44, Krakowie — 18 oraz Katowicach i Trójmieście — po 10.

Stołeczne budowy

W 44 inwestycjach w Warszawie ma być oddanych do użytku 957 tys. m kw., 13 ma już komplet najemców. Największym obiektem jest budowany przez HB Reavis kompleks trzech wieżowców Varso, powstający przy skrzyżowaniu ul. Chmielnej z al. Jana Pawła II. Dwa z nich są już prawie gotowe. Mająca 310 metrów wysokości wieża (wraz z iglicą) zostanie oddana do użytku w 2021 r. Wszystkie budynki będą mieć łącznie 145 tys. m kw., z czego ponad 10 tys. m kw. zajmie powierzchnia handlowo-usługowa.

W trakcie budowy są także: The Warsaw HUB (Ghelamco), który zaoferuje 75 tys. m kw., Forest (HB Reavis) — 78 tys. m kw., Warsaw Unit (Ghelamco) — 57 tys. m kw., Mennica Legacy Tower (Golub GetHouse wspólnie z Mennicą Polską) — 65 tys. m kw. i SkySawa (PHN) — 39 tys. m kw.

— Warszawa potwierdza pozycję lidera na rynku biurowym. W powstających nieruchomościach średni minimalny czas najmu wynosi prawie pięć lat, a czynsz od 12 do 25 EUR za m kw. — mówi Piotr Smagała, dyrektor zarządzający w firmie REDD.

Poza Warszawą

W Krakowie, największym rynku biurowym po stolicy, powstaje 18 projektów o ponad 203 tys. m kw. powierzchni. W realizacji jest m.in. High 5ive, kompleks firmy Skanska przy ul. Pawiej (70 tys. m kw.). Powstają także Unity Centre (46 tys. m kw.) czy Wadowicka 3 (31 tys. m kw.). W stolicy Górnego Śląska jest w realizacji 10 obiektów. W sumie w Katowicach ma powstać 170 tys. m kw. W okolicy ul. Mickiewicza trwa m.in. budowa kompleksu Global Office Park z trzema 100-metrowymi wieżami. Przy Spodku powstaje biurowiec KTW II.

Docelowo będzie miał wysokość 133 m, 31 pięter, blisko 42 tys. m kw. powierzchni biurowo-usługowej — ma być oddany na przełomie I i II kw. 2022 r. We Wrocławiu powstaje 105 tys. m kw. w dziewięciu biurowcach. W budowie jest m.in. MidPoint71 przy ul. Powstańców Śląskich. To kolejna inwestycja w tzw. centrum południowym, która ma stać się nowym centrum biznesowym Wrocławia — dostarczy 37 tys. m kw. powierzchni. Powstają także budynki w West 4 Business Hub (80 tys. m kw.). Prawie 100 tys. m kw. powierzchni biurowej zaoferuje rynkowi 10 projektów realizowanych w Trójmieście. Cavatina Holding wybuduje nowoczesny kompleks Palio Office Park.

Zespół ośmiu budynków zapewni lokalnemu rynkowi niemal 90 tys. m kw. Realizowany jest pierwszy etap inwestycji — budynek A o powierzchni ponad 16 tys. m kw. i ośmiu kondygnacjach naziemnych. W Trójmieście powstaje także 3 T Office Park. Zespół budynków biurowych jest budowany w Gdyni przy ul. Kazimierza Górskiego. Budowa wystartowała w kwietniu 2019 r., a zakończy się w II kw. 2021 r. Powierzchnia całkowita kompleksu to prawie 55 tys. m kw., z czego największą część zajmują biura — 38,5 tys. m kw.

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

W Łodzi w sześciu budynkach powstaje 63 tys. m kw. To React (50 tys. m kw.), Hi Piotrkowska 155 (21 tys. m kw.), Brama Miasta (41 tys. m kw.) i Fuzja (20 tys. m kw.). W Poznaniu natomiast w czterech budynkach — 29 tys. m kw.

Ambitne inwestycje rozpoczęte przed pandemią każą dziś dziś zastanowić się, czy na wszystkie metry kwadratowe znajdą się chętni. Długofalowo patrząc, zapewne nastąpi wzrost poziomu pustostanów — uważa Bartłomiej Zagrodnik, partner zarządzający w firmie Walter Herz.

— Analizy związane ze zmianami na rynku przyniosą weryfikację planów dotyczących nowych i prowadzonych inwestycji. Część planowanych projektów nie zostanie zrealizowanych, a część zmieni funkcję i przeznaczenie. Budowa tych obiektów, które są w różnych fazach zaawansowania, będzie kontynuowana — mówi Bartłomiej Zagrodnik.

Wahania najemców

Zdaniem Jarosława Pilcha, dyrektora działu powierzchni biurowych w firmie Savills, sytuacja skłoniła i najemców, i wynajmujących do przyjrzenia się umowom najmu, zarówno obowiązującym, jak przyszłym, które są na etapie negocjacji lub podpisanym na zasadzie przednajmu. W najbardziej optymalnym scenariuszu prowadzi to do rozmów między stronami w celu wypracowania porozumienia.

— Rozmowy dotyczące nowych umów rozpoczynane z inicjatywy właścicieli nieruchomości dotyczą zwykle przesunięcia daty rozpoczęcia najmu ze względu na ryzyko opóźnień. Choć większość deweloperów deklaruje, że pandemia nie wpłynęła na harmonogram prac, to dostrzegamy pierwsze symptomy opóźnień, najemcy natomiast sondują możliwości redukcji czynszu — mówi Jarosław Pilch.

Jego zdaniem najemcy będą zainteresowani raczej przedłużaniem umów w obecnie zajmowanych budynkach, a kolejne miesiące zdominują renegocjacje umów zamiast zawierania ich w nowych budynkach. Można się również spodziewać redukcji powierzchni zajmowanej przez firmy przedłużające umowy i przeniesienia np. części pracowników do pracy zdalnej lub powierzchni elastycznej w coworku albo biurze serwisowanym.

Negocjacje online

Według Marcina Wasilewskiego, członka zarządu Nuvalu Polska, spowolnienie procesów wynajmu wynika obecnie raczej z trudności komunikacyjnych, zmuszających strony do prowadzenia spotkań w formie wideokonferencji. Negocjacje, które były zaawansowane, domykane są bez opóźnień. Rozmowy, które są w początkowej fazie, zwykle są przekładane na czas po odmrożeniu gospodarki.

— Przypuszczam, że duże organizacje nie zmienią swoich planów wynikających z długookresowych strategii. Pewne wahania można zaobserwować wśród firm zatrudniających 100-200 osób, ale tego jeszcze nie widać w transakcjach — mówi Marcin Wasilewski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane