Biznes popiera zmiany

Jarosław Królak
opublikowano: 21-06-2000, 00:00

Biznes popiera zmiany

Zdaniem większości biznesmenów, prawne uregulowanie statusu spółki w organizacji zwiększy pewność i bezpieczeństwo obrotu gospodarczego.

Paweł Piwowar prezes Oracle Polska

- To rozwiązanie jest korzystne dla firm, bo przyspiesza wejście nowych podmiotów do gry gospodarczej. W dzisiejszych realiach to nie silniejszy zwycięża słabszego ale szybszy wolniejszego. Bardzo często sukces na rynku zależy od natychmiastowego wprowadzenia w życie dobrego pomysłu. Unormowanie w kodeksie spółki w fazie organizacji pozwoli zwiększyć stabilność i pewność obrotu, co spowoduje, że inwestorzy będą mieć mniejsze obawy przed współpracą z powstającymi spółkami.

Krzysztof Pióro prezes Karen Notebook

- Wysiłek twórców prawa powinien iść w kierunku zwiększenia szybkości działania sądów w kwestii rejestrowania spółek, a nie sankcjonowania obecnego bałaganu. Na wpis czeka się czasem 1,5 roku! Nawet jeśli te przepisy zaczną działać, to i tak w stosunku do spółek w organizacji kontrahenci będą wykazywać dużą ostrożność. Dopiero zarejestrowana w sądzie spółka może być pewnym partnerem, bo każdy może sprawdzić np. jej strukturę kapitału, kto jest wspólnikiem itp.

Andrzej Miller prezes spółki Jarlen

- Ważne dla bezpieczeństwa obrotu jest zabezpieczenie odpowiedzialności wspólników. Kodeks będzie ich obarczał odpowiedzialnością solidarną za długi do chwili rejestracji spółki. To dobre rozwiązanie, bo zwiększa ochronę interesów wierzycieli.

Tomasz Chlebowski prezes grupy TCH

- Po zawarciu umowy spółka nie ma jeszcze osobowości prawnej. Jest niejako sparaliżowana. Im szybciej zacznie działalność, tym ma większe szanse osiągnięcia sukcesu. Trzeba pamiętać, że na rejestrację w sądzie czeka się nawet kilka miesięcy. Unormowanie spółki w organizacji zwiększy konkurencyjność firm.

Wojciech Ślęk wiceprezes Nord Brokers Group

- Jeśli nowe przepisy będą jasne i sensowne, to dowolność interpretacji przez urzędników zostanie ograniczona. Trudno liczyć na szybszą pracę sądów, więc trzeba mieć nadzieję, że nowe prawo usprawni i zwiększy bezpieczeństwo obrotu gospodarczego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane