Biznes szkoli sędziów

Jarosław Królak
opublikowano: 17-05-2011, 00:00

Eksperci BCC pomogą w szkoleniach sędziów i prokuratorów zajmujących się sprawami gospodarczymi.

Eksperci BCC pomogą w szkoleniach sędziów i prokuratorów zajmujących się sprawami gospodarczymi.

Przedsiębiorcy coraz lepiej oceniają wymiar sprawiedliwości —wynika z wczorajszej debaty zorganizowanej przez Business Centre Club (BCC).

— Obserwując zmiany przeprowadzane w ciągu ostatniego roku przez Ministerstwo Sprawiedliwości pod kierownictwem Krzysztofa Kwiatkowskiego, można powiedzieć, że wymiar sprawiedliwości staje się przyjazny dla przedsiębiorców — mówi Marek Goliszewski, prezes BCC.

Potwierdza to sondaż wśród członków jego organizacji. Dokładnie rok temu ostro skrytykowała ona wymiar sprawiedliwości. Wytknęła resortowi, że przedsiębiorcy mają ogromne problemy z prokuraturami, sądami i zawiłymi procedurami. Jednym tchem wymieniano wówczas ciągnące się latami procesy, nadużywanie aresztów wobec biznesmenów i nierespektowanie świętej zasady domniemania niewinności. Minister Kwiatkowski obiecał poprawę sytuacji i dostał od biznesu kredyt zaufania.

— Dziś mogę zameldować o wykonaniu zadania. Naszym absolutnym priorytetem jest wsłuchiwanie się w głosy przedsiębiorców. Projekty, które już zrealizowaliśmy oraz te, które są wdrażane, mają na celu ułatwienie działalności gospodarczej — zapewnia Krzysztof Kwiatkowski.

Wymienia listę kilkunastu nowych rozwiązań korzystnych dla firm (ramka). Przede wszystkim chwali się sukcesem tzw. e-sądu, który działa od początku 2010 r.

— W 2010 r. dokonała się swoista rewolucja w wymiarze sprawiedliwości. Do e-sądu wpłynęło 1,1 mln spraw, a załatwionych zostało ponad milion. Dzięki niemu udało się odciążyć inne sądy od rozpoznawania spraw w tradycyjnym postępowaniu upominawczym — informuje minister sprawiedliwości.

Działalność e-sądu pozytywnie oceniło ponad 60 proc. członków BCC. Mimo to, biznes nie ma zaufania do sędziów. Aż 92 proc. przedsiębiorców postuluje wprowadzenie przez rząd systemowej oceny pracy. I jest na to duża szansa, bo resort sprawiedliwości rozpoczął wdrażania menedżerskiego systemu zarządzania sądami oraz okresowej oceny pracy sędziów.

— Sądami zarządzać będą dyrektorzy, a sędziowie skupią się na orzekaniu. Będziemy też oceniać jakość pracy sędziów. Wyniki będą służyć np. do oceny kandydatury sędziego przy ubieganiu się o wyższe stanowisko oraz przy powierzaniu mu pełnienia różnych funkcji — tłumaczy minister.

Resort z pomocą BCC zamierza we wrześniu uruchomić szkolenia dla sędziów i prokuratorów z zakresu ekonomii (np. zarządzanie, finanse, analiza kosztów, wycena przedsiębiorstw) oraz rachunkowości.

— Dzięki temu poprawi się ich wiedza ekonomiczna, co pozytywnie wpłynie na jakość załatwiania spraw gospodarczych — dodaje minister Kwiatkowski.

Sądowe zmiany na lepsze

Przykłady korzystnych dla firm zmian wprowadzanych przez resort sprawiedliwości

— uruchomienie e-sądu (od stycznia 2010 r.),

— możliwość przeglądania ksiąg wieczystych przez internet (od czerwca 2010 r.),

— S24, czyli rejestrowanie spółek z o. o. w ciągu jednej doby (ustawa czeka na podpis prezydenta),

— szkolenia sędziów i prokuratorów z wiedzy o gospodarce (ruszą po wakacjach),

— menedżerskie zarządzanie sądami i okresowa ocena pracy sędziów (projekt na etapie prac sejmowych),

— nagrywanie rozpraw sądowych (od jesieni),

— wprowadzenie elektronicznego bankowego tytułu egzekucyjnego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane