Blockchain szansą dla start-upów

opublikowano: 03-12-2018, 11:00

Pomysłów na wdrożenia rozwiązań opartych o technologię blockchain wśród start-upów nie brakuje. Jednak gotowe na nie na razie jeszcze nie są korporacje. W kraju nie ma też korzystnych dla nich regulacji prawnych.

 „Gdyby blockchain istniał sto lat temu, prawdopodobnie nie byłoby bloku wschodniego za żelazną kurtyną. Nie byłoby również afery reprywatyzacyjnej, bo zapisy w księgach wieczystych byłyby niezaprzeczalne i jednoznaczne. Nie byłoby afery Art-B, bo rozliczenia międzybankowe uniemożliwiałyby double spend. Nie byłoby afery GetBacku, bo spółki akcyjne miałyby obowiązek przeprowadzania emisji obligacji na transparentnym blockchainie” – taką tezę śmiało wygłaszają autorzy raportu „Blockchain Compass 2018”. Celem przygotowanego przez fundację Startup Poland opracowania było m.in. wskazanie, jakie wizje rozwoju tej technologii mają młode firmy technologiczne w kraju i czy do jej wdrażania skłonne są duże przedsiębiorstwa. 

"Blockchain to technologia wolności i powszechnego dostępu do wartości. Być może jest utopią, być może bańką spekulacyjną, a być może nieodległą przyszłością. Nie możemy jednak wyrokować na jej temat bez wcześniejszego zrozumienia, jak działa" - zaznaczają autorzy raportu " Blockchain Compass 2018".
Zobacz więcej

"Blockchain to technologia wolności i powszechnego dostępu do wartości. Być może jest utopią, być może bańką spekulacyjną, a być może nieodległą przyszłością. Nie możemy jednak wyrokować na jej temat bez wcześniejszego zrozumienia, jak działa" - zaznaczają autorzy raportu " Blockchain Compass 2018". Fotolia

Zdaniem Tomasza Kozara, specjalisty ds. technologii chmurowych w  Microsoft, dopiero teraz rynek zaczyna szukać sposobu monetyzacji blockchaiu i tworzenia w jego oparciu rozwiązań komercyjnych. To kreuje przestrzeń do rozwoju firm informatycznych, w tym start-upów. 

- Polscy specjaliści działający w obszarze blockchain mogą spokojnie konkurować, jeżeli nie wyprzedzić, globalną konkurencję. Jako przykład podać można projekt zdecentralizowanej tożsamości kupców i sprzedawców nieruchomości, realizowany dla Dubaju przez spółkę Nextrope. Osobną kwestią są sprzeczne sygnały wysyłane do tej pory przez polską administrację. Tymczasem światowe trendy pokazują, że blockchain nabiera coraz większego rozpędu. Inwestycje funduszy venture capital w blockchain uległy w tym roku potrojeniu względem 2017 r. i osiągnęły poziom 4 mld USD – wskazuje Maciej Kołtoński, szef komunikacji w Startup Poland. 

Wśród przykładów blockchainowych start-upów wyróżniających się na rodzimym rynku w raporcie wskazana została spółka Billon. Firma stworzyła technologię umożliwiającą realizację natychmiastowych transakcji bez pośredników - pieniądze są „zapisane” w aplikacji mobilnej i mogą być przesyłane między jej użytkownikami na całym świecie. Nad rozwojem i zastosowaniem rozwiązania pracuje obecnie 80-osobowy zespół. Firma ma biura w Polsce i Anglii. 

„Nasz blockchain spełnia regulacyjne wymogi pieniądza elektronicznego, dlatego możemy na nim zapisywać waluty narodowe”, wskazują założyciele Billona. 

Podkreślają, że w kraju jednak brakuje inwestorów zainteresowanych blokchainowymi projektami. Dodatkowe ograniczenie związane jest z licencją potrzebną do wydawania cyfrowej waluty. 

„Teraz korzystamy z licencji Plus Banku, ale nie wystarczy ona do spełnienia naszych celów – Polska nie ma regulacji tak korzystnych dla innowacyjnych firm, jak Wielka Brytania, Singapur czy Estonia” – zaznaczają.  

W kraju, za sprawą projektu realizowanego dla PKO Banku Polskiego, głośno zrobiło się o również o spółce Coinfrm , zatrudniającej ok. 100 osób, posiadającej biura w Londynie, Warszawie i Toruniu. Dla banku opracowała bazujące na blockchainie rozwiązanie, spełniające wymogi tzw. trwałego nośnika, umożliwiające tym samym elektroniczną wysyłkę dokumentów do klientów, np. regulaminów. Z Coinfrmem współpracują także m.in. Circle, Token Market, Solaris Bank i Bitwa.la, Infnito Wallet. 

Inne przykłady start-upów: Golem Factory, InPay, Fifth Force, Tokenbridge, Trivial.co. 

Zapał ze strony technologicznych przedsiębiorców jest spory, inaczej niż podejście dużych graczy. Korporacje dostrzegają potencjał blockchaina -  zwłaszcza branże finansowa, energetyczna, logistyczna, medycyna - niemniej jednak wciąż podchodzą do niego ostrożnie. 

 „Blockchain to szybko rozwijająca się technologia, niosąca ogromny potencjał do budowania nowych modeli biznesowych, generowania większych przychodów, zwiększenia transparentności prowadzonego biznesu czy eliminacji nadużyć. Pomimo dużego zainteresowania tą technologią znakomita większość prowadzonych dzisiaj projektów to projekty pilotażowe”, zaznacza Tomasz Kozar.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu