BM BPH PBK: oferta publiczna TPW SA może w 2003 r.

30-05-2003, 10:37

Informacja: Minister Czyżewski poinformował wczoraj, że MSiG rozważa przeprowadzenie publicznej oferty akcji Telekomunikacji Polskiej jeszcze w 2003r. Według ministra zmiana tendencji w wycenach akcji spółek telekomunikacyjnych przemawia za tym aby przeprowadzić ofertę akcji TP jeszcze w tym roku.

Komentarz BM BPH PBK:

Potrzeba zwiększenia wpływów budżetowych z prywatyzacji jest oczywista, tak więc wraz z pojawiającą się perspektywą trwałego wzrostu wyceny akcji spółek telekomunikacyjnych na światowych rynkach akcji, a co za tym idzie potencjalnym wzrostem zainteresowania ofertą TP, publiczna oferta akcji TP staje się coraz bardziej realna. Obecnie Skarb Państwa posiada 202,665 mln akcji TP S.A., stanowiących 14,48 % kapitału zakładowego spółki. Według ceny wczorajszego zamknięcia wartość tego pakietu akcji to blisko 2,7 mld zł. Obserwowane na ostatnich sesjach zmniejszenie relatywnej siły akcji TP należy wiązać z rosnącym prawdopodobieństwem realizacji oferty w br. Należy jednak zwrócić uwagę, że faktyczna podaż akcji w ofercie publicznej może nie być zbyt duża. Na początku marca Telekomunikacja Polska, powołując się na raport roczny France Telecom głównego akcjonariusza spółki podała, że FT wraz z Kulczyk Holding ma opcję kupna 10% akcji TP w ofercie publicznej Skarbu państwa. Obecnie France Telecom ma 33,93%, a Kulczyk Holding 13,57% akcji TP. W marcu br. prezes France Telecom Thierry Breton nie przedstawił planów inwestycyjnych w akcje TP jednoznacznie. Zwiększanie zaangażowania w TP S.A. nie jest priorytetem FT jednak nie zostało wykluczone. Tak więc w przypadku przeprowadzenia oferty akcji przez MSiG teoretycznie 140 mln akcji TP mogło by trafić do konsorcjum FT Kulczyk Holding. Nawet w przypadku gdyby oferta dotyczyła wszystkich posiadanych przez Skarb Państwa akcji, bez zatrzymania 5% na cele reprywatyzacji maksymalna wielkość oferty skierowana na rynek mogła by się „zmniejszyć” do 62 mln akcji. Oczywiście warunkiem byłoby skorzystanie ze wspomnianej opcji FT i Kulczyk Holding.

BM BPH PBK S.A.

http://www.bm.bphpbk.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / BM BPH PBK: oferta publiczna TPW SA może w 2003 r.