Bob Dylan sprzedał prawa do swoich utworów

ARŻ, The Wall Street Journal
opublikowano: 07-12-2020, 14:09

Legendarny muzyk i laureat Nagrody Nobla sprzedał prawa do ok. 600 napisanych przez siebie utworów wytwórni Universal Music. Wartość transakcji nie została ujawniona, jednak szacunki ekspertów wskazują, że mogła sięgnąć setek milionów dolarów.

Bob Dylan
Bob Dylan
Fot. Francisco Antunes/Wikimedia Commons/CC BY 2.0

W ciągu ostatnich pięciu lat posiadanie i sprzedaż praw do muzyki zyskało na wartości w miarę wzrostu przychodów ze strumieniowego przesyłania muzyki. Według osób zaangażowanych w transakcję, katalogi kompozytorów osiągały ceny od 10 do 18 razy wyższe od rocznych opłat licencyjnych.

„Wprowadzając do UMG olbrzymi i genialny katalog piosenek Dylana w jednej chwili na zawsze zmieniliśmy dziedzictwo naszej firmy” - stwierdził w poniedziałek dyrektor generalny Universal Music Lucian Grainge.

Szacuje się, że transakcja opiewała na setki milionów dolarów i pod względem wartości ustępuje jedynie prawom do utworów zespołu The Beatles.

Umowa oznacza, że Bob Dylan nie będzie już w przyszłości czerpał korzyści finansowych z dystrybucji stworzonych przez siebie dzieł. W trakcie trwającej blisko 60 lat kariery muzyk sprzedał ok. 125 mln płyt na całym świecie. Przed wybuchem pandemii 79-latek regularnie podróżował po całym świecie, wykonując prawie 100 koncertów rocznie. W 2016 roku został pierwszym w historii autorem tekstów piosenek uhonorowanym literacką Nagrodą Nobla.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane