Bosch oraz Denso biorą w Polsce rozwód

Paweł Janas
opublikowano: 21-05-2009, 00:00

Niemiecko-japońska spółka

Niemiecko-japońska spółka

nie będzie produkować

filtrów do silników

Diesla we Wrocławiu.

Tracimy wielką inwestycję.

Mamy kolejną ofiarę światowego kryzysu w branży motoryzacyjnej. Niemiecki Robert Bosch i japońskie Denso Corporation wycofały się z planów produkcji w Polsce ceramicznych filtrów cząstek stałych do pojazdów z silnikami Diesla. Obie firmy miały zainwestować w projekt ponad 500 mln zł. W nowej fabryce we Wrocławiu oraz w centrum badawczo-rozwojowym na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej miało znaleźć zatrudnienie 700 osób.

— Dalsze wspólne działania ze względu na fatalną koniunkturę nie są opłacalne ekonomicznie. Poważnie pogarszająca się sytuacja na rynku motoryzacyjnym oraz wynikające z tego nadwyżki produkcyjne u innych producentów filtrów cząstek stałych doprowadziły do wstrzymania wprowadzania na rynek filtrów wykonanych w innowacyjnej technologii — twierdzą przedstawiciele Boscha.

Konsekwencją decyzji ma być rozwiązanie do końca tego roku powołanego w 2007 r. joint venture Advanced Diesel Particulate Filters (ADIF). Budowana we Wrocławiu na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej fabryka oraz grunty zostaną przejęte przez Boscha. Co będzie dalej z zakładem?

— Prace budowlane zostaną zakończone w lipcu. Fabryka jest gotowa do uruchomienia dowolnej produkcji. Bosch intensywnie poszukuje w ramach grupy nowej inwestycji — powiedziała "PB" Krystyna Boczkowska, prezes Robert Bosch.

Pracownicy oddelegowani do ADIF powrócą do macierzystych firm.

— W Polsce zatrudniono 12 pracowników. Bosch prowadzi z nimi rozmowy na temat możliwości objęcia stanowisk w naszej spółce — dodaje Krystyna Boczkowska.

Zdaniem ekspertów, decyzja o zaprzestaniu inwestycji w Polsce to zły sygnał dla sektora.

— Mimo to decyzja ma uzasadnienie ekonomiczne. Branża motoryzacyjna przeżywa obecnie kryzys, więc firmy starają się ograniczać ryzyko inwestycyjne. W związku ze spadkiem zamówień na całym świecie pojawiają się wolne moce produkcyjne i następuje konsolidacja produkcji. Nie można wykluczyć, że produkcja filtrów będzie uruchomiona w przyszłości gdzie indziej — mówi Rafał Orłowski, ekspert AutomotiveSuppliers.pl.

Ponad

0,5

mld zł Tyle firmy Robert Bosch i Denso Corporation zobowiązały się zainwestować w Wałbrzyskiej SSE...

700

...tyle osób miało znaleźć pracę w fabryce i centrum badawczym we Wrocławiu...

84,6

mln zł ...a tyle dofinansowania z UE mieli dostać inwestorzy.

Paweł Janas

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Janas

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Bosch oraz Denso biorą w Polsce rozwód