Branża budowlana w 2011 r.

Kamil Zatoński
opublikowano: 21-12-2010, 10:13

Wyższe przychody, ale niższe zyski - to  prognozy analityków Espirito Santo dla sektora budowlanego na przyszły rok. Mimo to warto kupić akcje wybranych spółek. Zobacz których.

- Oczekujemy licznych nowych kontraktów w 2011r. (drogi, koleje, energetyka) i dalszego wzrostu przychodów spółek budowlanych. Z drugiej strony, spodziewamy się dalszej presji na marże (liczna konkurencja, w tym z zagranicy, może przenieść się na wszystkie segmenty budownictwa; rosnące ceny kruszyw obniżą rentowności kontraktów drogowych). Oczekujemy rosnącej siły podwykonawców względem generalnych wykonawców w przyszłym roku (krótsze terminy płatności, wyższe ceny usług) - uważa Maciej Hebda, analityk Espirito Santo.

Specjalista zaleca kupowanie akcji PBG i Budimeksu, neutralne nastawienie wobec Polimeksu, Trakcji Polskiej i Mostostalu Warszawa oraz sprzedaż walorów Elektrobudowy.

Poniżej szczegóły:

·       PBG – Kupuj. Uważamy, że współpraca i transakcja z OHL jest korzystna dla PBG zarówno strategicznie jak i finansowo. Transakcja zmieni profil PBG – spodziewamy się powrotu wysokich marż i specjalizacji w segmencie paliwowym i energetyce. Wycena porównawcza jest nadal atrakcyjna.

·       Budimex – Kupuj. Podkreślamy mocną pozycję gotówkową i wysokie dywidendy. Porównawczo jest to najtańsza spółka w sektorze. Spodziewamy się dobrych wyników w 2011r. ale częściowo dzięki rozwiązaniu rezerw na straty na kontraktach.

·       Polimex-Mostostal – Neutralnie (obniżamy z Kupuj). Spodziewamy się słabych wyników w 2010r. i dalszej presji na marże w 2011r. Wycena porównawcza neutralnie. Rozstrzygnięcia kontraktów energetycznych i odbicie popytu na konstrukcje stalowe powinny być pozytywnym sygnałem dla kursu w drugiej połowie 2011r. Konsolidacja spółek zależnych poprawi wynik o kilkanaście mln zł. Ryzyka: wysokie zadłużenie, presja podwykonawców, niskie marże.

·       Mostostal Warszawa – Neutralnie (obniżamy z Kupuj). Oczekujemy znacznie niższych wyników w 2011r. – niższe oczekiwane marże na kontraktach pozyskanych w okresie kryzysu. Poprawy wyników oczekujemy dopiero w 2012r. z racji rozpoznawania wyżej marżowych kontraktów dla energetyki.

·       Elektrobudowa – Sprzedaj (podtrzymana). W dalszym ciągu spółka jest droga (porównawczo najdroższa w sektorze). Pozytywne czynniki: specjalizacja, brak zadłużenia, relatywnie dobre marże. Z drugiej strony nie oczekujemy szybkiego wzrostu zysków przed 2013r. (oczekiwane prace podwykonawcze w dużych kontraktach energetycznych). 

·       Trakcja Polska – Neutralnie (podniesiona ze Sprzedaj). Podnosimy prognozy wyników w latach 2011-12 na bazie ostatnio wygranych kontraktów kolejowych (1.6mld zł) oraz wyżej wyceniamy projekty deweloperskie farm wiatrowych (Eco-Wind). Czynnikiem ryzyka są oczekiwane niższe marże na nowych kontraktach i rosnąca konkurencja. Potencjalną fuzję z Tiltrą oceniamy neutralnie z punktu widzenia wartości dla akcjonariuszy.

·       Erbud – Neutralnie (podtrzymana). Podnosimy wycenę, ale podtrzymujemy zalecenie Neutralnie. Spółka ma dobre perspektywy na 2011r. – mocny portfel zamówień, oczekujemy dwucyfrowego wzrostu zysku, spółka nie jest zadłużona. Erbud staje się w pełni zdywersyfikowaną spółką budowlaną (budownictwo kubaturowe, drogownictwo, budownictwo dla energetyki, deweloperka, konstrukcje stalowe). Z drugiej strony, przy obecnym wysokim kursie, trudno stwierdzić, żeby spółka była niedowartościowana.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane