Bronisław Komorowski o obronie przed kryzysem

DI, PAP
opublikowano: 05-09-2012, 00:00

Zmiany w finansach publicznych, w systemie finansowym, reforma rynku pracy — to główne zadania dla rządu.

— Przyszłość będzie należeć do tych gospodarek, które dbają o stabilność ekonomiczną i konkurencyjność. To one dają szanse na zwycięstwo, są najlepszym narzędziem obronnym w kryzysie. Tym samym to one powinny stanowić oś strategiczną naszych politycznych projektów i działań — powiedział Bronisław Komorowski, otwierając XXII Forum Ekonomiczne w Krynicy. Wymienił pięć najważniejszych zadań dla wzmocnienia mechanizmów obronnych przed kryzysem, a jednocześnie kluczowych dla stabilności filarów konkurencyjnej gospodarki Polski. Pierwszym jest zwiększenie bezpieczeństwa finansów publicznych. Prezydent stwierdził, że Polska na szczęście ma mechanizmy obronne, z których najważniejszy to „kotwica” zadłużenia publicznego wynosząca 60 proc. PKB.

— Musimy jednak zadbać o stopniowe redukowanie deficytu i długu publicznego po to, by zmniejszyć zależność od rynków finansowych oraz stworzyć bufor bezpieczeństwa i margines swobody w polityce fiskalnej — oświadczył prezydent.

Drugim priorytetem przedstawionym przez prezydenta jest umacnianie bezpieczeństwa systemu finansowego. Podkreślił w tym kontekście, że nasze banki są bezpieczne na tle rozwiązań w innych krajach europejskich, niemniej niektóre elementy wymagają dodatkowego działania. — Konieczne jest ukończenie prac nad mechanizmami tzw. głębokiej restrukturyzacji, a nawet nad ewentualnymi przekształceniami właścicielskimi banków, jeśli pojawiłoby się zagrożenie — powiedział prezydent.

Takie regulacje to rodzaj dodatkowej polisy ubezpieczeniowej dla obywateli, którzy oszczędzają bądź biorą kredyty. Trzecim punktem wymienionym przez prezydenta jest reforma rynku pracy. Jego zdaniem, Polska potrzebuje gruntownej reformy systemu wsparcia bezrobotnych, aby praca, a nie zasiłek, aktywizacja, rejestracja stały się podstawowym celem działania służb zatrudnienia i bezrobotnych. Potrzebne jest też poszukiwanie bardziej elastycznych rozwiązań w kodeksie pracy. Zwrócił uwagę na niepokojące zjawisko utrwalania się "segmentu pracy mniej pewnej", czyli powszechnego zawierania umów czasowych czy umów na zlecenie. Czwartym zadaniem, jego zdaniem, jest utrzymanie w Polsce chłonnego rynku wewnętrznego.

— On był naszą szansą w okresie bronienia się przed kryzysem w Europie. Duży, chłonny rynek wewnętrzny jest dla nas buforem bezpieczeństwa i stabilizatorem w sytuacji zjawisk kryzysowych za granicą — powiedział prezydent.

Jego zdaniem, ważnym warunkiem ożywienia rynku wewnętrznego jest wzrost zatrudnienia. Przypomniał, że podpisał już dwie ustawy deregulacyjne. Piątym zadaniem jest „geograficzna dywersyfikacja naszych handlowych i biznesowych zaangażowań”, bo w ostatnich latach postępowała znacząca koncentracja naszego eksportu na rynki UE. Taki profil wymiany handlowej niesie ze sobą też zagrożenia. Zapowiedział, że w czasie swoich wizyt, podobnie jak to podczas podróży do Chin, będzie starał się organizować spotkania ludzi biznesu, by promować polską gospodarkę i ułatwiać nawiązywanie kontaktów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu