Brzoska: „Przebijemy ofertę Poczty”

MZAT
opublikowano: 26-07-2013, 16:48

Oferty w wielkim przetargu na doręczanie rent i emerytur dopinane są na ostatni guzik. Zdecyduje cena – ale czy tylko?

Do poniedziałku, do 9 rano, można składać oferty w przetargu na doręczanie przekazów z rentami i emeryturami, wysyłanych przez ZUS. W przetargu na pewno stanie Poczta Polska – jej przedstawiciele przekonywali w dzisiejszym „PB”, że państwowy doręczyciel jest jedynym graczem na rynku, który jest w stanie podołać tak olbrzymiemu zadaniu. Do ostatniej chwili ofertę ma dopracowywać InPost, należący do giełdowego Integera. Już wiadomo, że znalazł dwóch bankowych partnerów do konsorcjum, a by spełnić warunki stawiane przez ZUS potrzebuje jeszcze wsparcia jednej z zagranicznych poczt.

- Konieczne do udziału w przetargu jest spełnienie wymogów określonych w specyfikacji istotnych warunków zamówienia (SIWZ). Każdy, kto spełni te wymogi, weźmie udział w przetargu. InPost Finanse jest na ostatnim etapie przygotowywania oferty, która spełniać będzie kryteria określone przez ZUS – mówi Rafał Brzoska.

Jak dziś pisaliśmy, z kręgów zbliżonych do ZUS słychać, że powierzenie doręczania rent i emerytur (to miesięcznie minimum 3 mln przekazów na kilka miliardów złotych) firmie o zdecydowanie mniejszym zasięgu, doświadczeniu i skali niż Poczta Polska może być zbyt ryzykowne. Na InPoście te sygnały nie robią jednak wrażenia.

- Jedynym kryterium wyboru ofert jest cena. Sam zamawiający w taki sposób ustalił kryteria.

Subiektywne przekonanie kogokolwiek, że zamówienie powinna uzyskać Poczta Polska, nie ma żadnego znaczenia w świetle precyzyjnie określonego kryterium wyboru ofert – uważa Rafał Brzoska.

Oferty zostaną otworzone w poniedziałek o 9.30.

- InPost Finanse jest w stanie złożyć znacznie korzystniejszą ofertę cenową niż 6,03 zł, które obecnie pobiera Poczta Polska od ZUS za każdy przekaz – deklaruje prezes Brzoska.

Poczta Polska na dostarczaniu przekazów ze świadczeniami od ZUS zarabia rocznie ok. 300 mln zł. Czteroletni kontrakt, o który toczy się walka, najprawdopodobniej będzie wart ok. 1 mld zł.

fot. Puls Biznesu
fot. Puls Biznesu
None
None
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MZAT

Polecane