Byli menedżerowie kupują Smyka

Bridgepoint przelicytował wszystkich i w ekspresowym tempie kupił sieć sklepów. Pomogą mu Maciej Dyjas i Przemysław Krych

Informacje "Pulsu Biznesu" dotyczące procesu sprzedaży sieci Smyk sprawdziły się wyjątkowo szybko. Pisaliśmy tydzień temu, że Bridgepoint jest zdeterminowany by kupić sieć sklepów dla dzieci, należącą do Empik Media & Fashion. Strony podpisały w piątek umowę sprzedaży. Pisaliśmy, że Bridgepoint chce przelicytować wszystkich, by kupić sieć sklepów z odzieżą i zabawkami dla dzieci zanim proces jego sprzedaży rozpocznie się na dobre. Przelicytował. Cena transakcji na poziomie 1,06 mld zł jest powyżej górnego pułapu oczekiwań rynkowych, nawet powyżej oczekiwań samego EM&F. Powtarza się sytuacja znana z PKP Energetyka – fundusz CVC musiał położyć cenę, która wywołała zawrót głowy na rynku, by zadyszki dostali pozostali chętni.

Zobacz więcej

FOT. Krzysztof Jarosz/FORUM

Pisaliśmy też, że Smykiem interesuje się Maciej Dyjas, szef rady nadzorczej EM&F i były prezes Eastbridge, jednego z właścicieli koncernu EM&F. Bridgepoint kupił Smyka w konsorcjum z funduszem Cornerstone Partners, założonym przez Przemysława Krycha i Macieja Dyjasa. Dwaj biznesmeni chcą zawojować rynek nieruchomości w ramach Griffin Group, a przy okazji szukają okazji akwizycyjnych w ramach funduszu private equity. Maciej Dyjas dobrze zna Smyka, bo rozwijał go gdy zarządzał EM&F.

Świetnie zna spółkę też Khai Tan, który odpowiada za inwestycje Bridgepoint w Europie Środkowo-Wschodniej, a wcześniej był w zarządzie Eastbridge. Najwyraźniej mają pomysł na restrukturyzację spółki, bo Griffin jest znany z oportunistycznego podejścia do inwestycji i nie przepłaca za akwizycje. Wejście Bridgepointu to rozwój międzynarodowej ekspansji Smyka.

- We współpracy z Bridgepoint, Smyk ma szansę stać się biznesem o jeszcze większej skali, bardziej efektywnym i z jeszcze większą obecnością na rynkach międzynarodowych - powiedział Khai Tan cytowany w komunikacie.

Khai Tan musiał w bardzo przekonujący sposób zaprezentować strategię rozwoju komitetowi inwestycyjnemu Bridgepointu, bo fundusz sparzył się na polskim rynku i na pewno trudno było go namówić na kolejną dość kosztowną akwizycję. Bridgepoint sprzedał niedawno prywatnego operatora kolejowego CTL, a – jak mówią plotki - oddał go za darmo, notując na tej inwestycji ogromną stratę. Do tego Smyk nie jest aktywem, które wzbudzało zachwyt potencjalnych chętnych – oferty złożyło tylko kilka podmiotów, większość chętnych mówiła: poczekamy, za dwa lata spółka będzie warta połowę tego, co dziś. Na niekorzyść spółki działa spadająca dzietność w Polsce.

Sprzedaż Smyka pozwoli EM&F spłacić całość lub część z 700 mln zł długu, który mocno ciążył spółce. Koncern zobowiązał się do szybkiej wyprzedaży aktywów w umowie z bankami, która zrestrukturyzowała jego gigantyczny dług. Niedawno sprzedał szkoły językowe, teraz głównym aktywem grupy jest EMPiK, sieć sklepów z prasą i książkami.

Wśród doradców zaangażowanych w transakcję byli:

- Po stronie Bridgepoint: Weil (doradca prawny), PwC (doradca transakcyjny oraz  w kwestiach finansowych i podatkowych), Pekao IB (bank inwestycyjny), OC&C (doradca komercyjny), Marsh (doradca ubezpieczeniowy), Colliers (doradca w zakresie nieruchomości) oraz Environ i CEE CG.

- Po stronie EM&F:  JP Morgan (doradca transakcyjny), Clifford Chance (doradca prawny), PwC (doradca komercyjny), EY (doradca finansowy i podatkowy).

- Po stronie zarządu Smyk: Jamieson, Travers Smith (doradcy prawni).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Wierzchowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Byli menedżerowie kupują Smyka