Było to już przerabiane

Rafał Sadoch, biuro maklerskie mBanku S.A.
opublikowano: 25-03-2021, 12:01

Przebieg wczorajszej sesji na Wall Street nie był po myśli byczo nastawionych inwestorów, a mimo świetnych odczytów koniunktury gospodarczej za marzec po obu stronach Atlantyku główne indeksy spadły pod kreskę. Notowania kontraktu terminowego na S&P 500 zaczynają dzisiejszy handel poniżej 3900 pkt. Nieco większy wigor widać w przypadku niemieckiego Daxa, bo ten jest powyżej 14600 pkt.

Początek tygodnia na rynkach finansowych upływał w nienajlepszych nastrojach ze względu na wprowadzane restrykcje w okresie Świąt Wielkanocnych w Europie, ale jak już wspominaliśmy wczoraj negatywny efekt z tego tytułu powinien być ograniczony. Sztuczne schłodzenie gospodarki obecnie nie przekreśla prognoz silniejszego odbicia w dalszej części roku. W USA niski poziom zakażeń już umożliwia otwieranie niektórych biznesów. Dodatkowo ostatnie zapewnienia amerykańskich bankierów centralnych, odnoszące się do zagrożeń inflacyjnych, były uspokajające i wpisywały się w scenariusz utrzymania obecnego kształtu polityki monetarnej na niezmienionym poziomie w dającej się przewidzieć przyszłości. To powinno stabilizować rentowności amerykańskich obligacji skarbowych. W dzisiejszym kalendarium makroekonomicznym większą uwagę powinniśmy skupić na cotygodniowych danych o ilości nowych bezrobotnych niż na trzecim szacunku PKB za IV kw. To co się działo w końcówce 2020 to już historia, a najświeższe dane z rynku pracy będą obrazować jak spadek ilości zachorowań w USA przekłada się na poprawę sytuacji.

Dolar, jak był silny w ostatnich dniach, tak jest nadal, a kurs EURUSD schodzi do 1.18. Para GBPUSD zanurkowała poniżej 1.37, a USDCHF testuje ostatnie maksima powyżej 0.93. Wczorajsze dane PMI z Europy wypadły relatywnie lepiej niż te z USA, co teoretycznie powinno osłabiać zapędy amerykańskiej waluty. Część uczestników rynku obecnie z przymrużeniem oka patrzy na wyniki koniunktury, bo mogą one częściowo przekłamywać faktyczny obraz odbicia aktywności. Jeśli chodzi o dane z europejskiego sektora usługowego, to były one zbierane jeszcze przed ogłoszeniem kolejnych obostrzeń, zatem faktyczna kondycja może być gorsza. Z drugiej strony odbicie w USA stopniowo postępuje, podobnie jak kampania szczepień, co sprawia, że zagrożenia tam stają się coraz mniejsze.

Na rynku surowcowym zablokowanie Kanału Sueskiego przez wzrost obaw z podażą surowca podbiło zdecydowanie notowania ropy, a baryła WTI wróciła w okolice 60 USD. Niepewność związana ze spadkiem dostaw powinna obecnie ograniczać przestrzeń do spadów czarnego złota.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane