Były prezes HP Polska odnalazł się w Asseco

Paweł Czajkowski ma pomóc rzeszowskiej firmie budować nową potęgę w obszarze infrastruktury IT.

Największa polska firma informatyczna staje się przystanią dla menedżerów, którzy przez lata reprezentowali nad Wisłą interesy globalnych potęg IT. Dwa lata temu do kierownictwa Asseco Poland wszedł Andrzej Dopierała — były prezes polskiego Oracle’a i HP Polska. Dołączy do niego Paweł Czajkowski, który przez ostatnich 10 lat stał na czele HP Polska. Odszedł z niego w sierpniu, tuż po podzieleniu firmy na dwie części, a od marca wejdzie do zarządu Asseco Data Systems (ASD).

Paweł Czajkowski wejdzie w skład zespołu, który na bazie sześciu małych podmiotów (ADH Soft, Combidata, Otago, Unizeto, ZETO Bydgoszcz i ZETO Łódź) buduje nowy podmiot w grupie Asseco Poland. ADS, który działalność operacyjną rozpocznie do stycznia, ma być integratorem IT, który przede wszystkim będzie penetrował rynki lokalne i regionalne.

Od samego początku spółka będzie zaliczała się do grona największych firm IT nad Wisłą. Będzie dla niej pracowało ponad 900 osób. Były prezes HP Polska to niejedyne wzmocnienie, które czeka ADS. Władze Asseco Poland myślą także o przeniesieniu do nowej spółki własnego pionu odpowiedzialnego za infrastrukturę. Jest on nadzorowany przez Andrzej Dopierałę, który jednocześnie stoi na czele ADS.

— Jeśli zdecydujemy się na ten krok, to dojdzie do niego w pierwszej połowie przyszłego roku — mówi Artur Wiza, dyrektor zarządzający Asseco Poland.

W sierpniu Andrzej Dopierała zapowiadał, że ADS będzie blisko współpracował ze spółką matką w realizacji kontraktów infrastrukturalnych. Przeniesienie pionu odpowiedzialnego za sprzęt do ADS spowoduje, że nowa spółka nie tylko uzyska dostęp do największych zamówień na polskim rynku, ale pozwoli także skoncentrować się Asseco Poland na rozwoju oprogramowania.

— Docelowo Asseco Poland ma stać się spółką sektorową nakierowaną na własne rozwiązania — mówi Marek Panek, wiceprezes Asseco Poland. Mimo że w ostatnim czasie rzeszowski gigant jest bardziej skoncentrowany na Polsce (oprócz budowy ADS przejmuje giełdowy Infovide-Matrix), to jego wyniki napędza zagranica.

Na ponad 5 mld zł przychodów, które Asseco wypracowało na koniec września tego roku, zaledwie 1,1 mld zł przypadło na Polskę. Zdecydowaną większość wypracowały wchodzące w skład polskiej grupy spółki izraelskie. Nieco lepiej to wygląda po stronie wyniku finansowego, w którym Polska ma nadal 50-procentowy udział (na koniec września Asseco Poland wypracowało 240 mln zł zysku netto). — Dobre wyniki dowodzą, że ekspansja zagraniczna ma sens — podkreśla Marek Panek.

We wrześniu polska firma za 24 mln EUR przejęła portugalską spółkę IT Exictos. Liczy, że ta transakcja pozwoli jej na szybszą ekspansję w Afryce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Gawrychowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Były prezes HP Polska odnalazł się w Asseco