Caelum nie zwalnia

Agnieszka Janas
opublikowano: 06-05-2008, 00:00

Wejście na rynki innych krajów niż Polska zwiększyło apetyt Caelum na nowe inwestycje. Firma będzie budować biura, hotele i mieszkania.

Irlandzki deweloper wyda pół miliarda euro do końca roku

Wejście na rynki innych krajów niż Polska zwiększyło apetyt Caelum na nowe inwestycje. Firma będzie budować biura, hotele i mieszkania.

Liczące ponad 110 tys. mkw. powierzchni najmu ParkLake Plaza będzie największym centrum handlowym wybudowanym w Unii Europejskiej. Deweloperem są dwie firmy — irlandzka Caelum Development, posiadająca w Polsce 42 nieruchomości, oraz portugalska Sonae Sierra. Wart około 590 mln EUR obiekt nie zostanie jednak zbudowany w Polsce, lecz… w Rumunii, w Bukareszcie.

— Takie centrum w Polsce już raczej nie powstanie. Rynek dużych miast jest tu zbyt nasycony, ale to nie oznacza, że skończyliśmy inwestować nad Wisłą. Dziś Caelum koncentruje się na budowie tzw. convenience centre, czyli obiektów w miastach małych i średniej wielkości, znajdujących się blisko dużych skupisk potencjalnych klientów, z atrakcyjną ofertą handlowo-usługową — zapewnia David Sharkey, prezes Caelum Development.

Urodzaj na galerie

Deweloper rozpoczął działalność w Polsce na początku 2003 r. Przez pięć lat spółka zainwestowała w kraju 700 mln EUR.

— Obecnie mamy w portfelu 42 nieruchomości. Niewielu deweloperów i inwestorów w Polsce może się pochwalić takim wynikiem. A mój zespół osiągnął to w ciągu 4 lat — podkreśla przedstawiciel dewelopera.

Zainwestowany kapitał należy do osób prywatnych.

— Jestem głównym udziałowcem Caelum. Pozostali właściciele to rodzina i przyjaciele. Pracujemy dla siebie i sami ponosimy odpowiedzialność za podjęte decyzje. To niesamowite wyzwanie. Obecnie inwestowane fundusze pochodzą ze sprzedaży nieruchomości oraz wynajmu obiektów — informuje prezes Sharkey.

Irlandczycy zamierzają zainwestować dalsze 500 mln EUR do końca 2008 r.

— Jeszcze w tym roku otworzymy cztery centra handlowe. Przychód z wynajmu tych powierzchni powinien wynieść łącznie 90 mln EUR rocznie, co pozwoli nam kontynuować ekspansję w kolejnych latach. Szacujemy, że w 2010 r. w naszym portfelu powinno znajdować się około 60 obiektów — opowiada David Sharkey.

Spółka stale inwestuje i szuka nowych możliwości. Kupuje zarówno działki, jak i gotowe obiekty.

Inne sektory rynku

David Sharkey przyznaje, że spółka zainteresowana jest głównie powierzchnią handlową. Jednak nie oznacza to, że nie inwestuje w inne nieruchomości. Poza branżą centrów handlowych jest obecna także w innych sektorach rynku nieruchomości. Należy do niej wrocławskie Wratislawia Centre, w którym obok biur mieści się pięciogwiazdkowy hotel Sofitel. Planuje również budowę trzygwiazdkowego hotelu w Gorzowie Wielkopolskim. Inwestuje w biurowce — do spółki należą warszawski Wilcza House oraz gorzowska Askana Tower. Caelum nie zaniedbuje również rynku mieszkaniowego. Trwa budowa kompleksu rezydencji Kamea w Konstancinie, w którym znajdzie się 12 luksusowych apartamentów.

— Mamy także 16 ha terenów pod osiedla mieszkaniowe w Rzeszowie oraz 1 ha w centrum Poznania. Jesteśmy właścicielem 60 ha na Śląsku. Na części tego terenu powstaną mieszkania. Wykonujemy właśnie analizy potencjału tych działek. W Polsce nie zabraknie nam pracy co najmniej przez pięć lat. Mamy bank ziemi i pieniądze na realizację inwestycji — twierdzi David Sharkey.

1,2

mld EUR Taka będzie łącz-

na wartość inwestycji Caelum

w Polsce do końca 2008 r.

Agnieszka Janas

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Janas

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu