Cargo i Bombardier zaczynają rozmowy

Katarzyna Kozińska
opublikowano: 01-12-2003, 00:00

PKP Cargo i Bombardier usiądą do negocjowania zakupu lokomotyw. Przewoźnik przygotowuje procedurę wyboru partnera finansowego.

We wtorek PKP Cargo, największy kolejowy przewoźnik towarów, i Bombardier, producent lokomotyw, będą negocjować najważniejsze elementy kontraktu na zakup elektrowozów. Zdaniem przedstawicieli Cargo, ustalenie szczegółów zakupu lokomotyw jest na tym etapie ważniejsze niż kwestia źródła finansowania.

Obawy producenta

— Przygotowujemy procedurę wewnętrzną, która pozwoli wyłonić instytucję finansującą kontrakt wartości ponad 400 mln zł. Jeszcze nie wiem, czy będziemy wybierać w drodze przetargu, konkursu ofert czy w inny sposób. Liczę, że zarząd spółki przyjmie określoną drogę na najbliższym posiedzeniu — mówi Stanisław Cichoń, członek zarządu ds. finansowych PKP Cargo.

Spółka prowadzi już z bankami wstępne rozmowy, ale wiążące oferty będzie można składać dopiero po przyjęciu procedury wyboru.

PKP Cargo jest zainteresowane zakupem co najmniej 25 lokomotyw. W październiku Mirosław Szeleziński, szef Bombardiera w Polsce, liczył, że do zawarcia umowy dojdzie najpóźniej do końca roku. Bombardier podkreśla jednak, że podpisze kontrakt mając pewność, że PKP ma środki na jego sfinansowanie (na lokomotywy poprzednio wyprodukowane dla PKP fabryka musiała szukać nowego nabywcy, bo polskich kolei nie było stać na ich odbiór).

Wynajem dla grupy

Elektrowozy trafią do PKP Cargo, które wynajmuje je pozostałym przewoźnikom z grupy PKP dopiero 2,5 roku od zawarcia kontraktu — tyle trwa produkcja i homologacja pojazdów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kozińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Cargo i Bombardier zaczynają rozmowy