Catering wymaga znajomości logistyki

Aneta Królak
19-01-1999, 00:00

Catering wymaga znajomości logistyki

Na rynku jest coraz więcej hoteli, restauracji i wyspecjalizowanych firm, które zajmują się urządzaniem różnego typu przyjęć. Catering, oprócz umiejętności gastronomicznych, wymaga wiedzy z zakresu zarządzania i logistyki. Rozwój tej branży powoduje też wzrost popytu na usługi firm zajmujących się wypożyczaniem niezbędnego sprzętu i transportem.

Wszechobecna moda na pikniki i bankiety okolicznościowe spowodowała wyspecjalizowanie się niektórych firm w ich obsłudze. Nie wszystkie restauracje czy hotele zgadzają się na organizowanie imprez poza własnymi lokalami, jednak większość jest na tyle elastyczna, by dostarczyć przygotowane potrawy pod wskazany adres. Według przedstawicieli firm cateringowych, na imprezach organizowanych poza restauracjami najchętniej podaje się produkty, które bez problemu można przetransportować, i którym nie szkodzi kilkugodzinne nieraz oczekiwanie na spożycie.

Nie tylko kucharze

Firmy zajmujące się cateringiem bywają nieraz zmuszone do organizacji przyjęć wedle bardzo nietypowych życzeń. W sezonie letnim popularne stały się pikniki, pod wielkimi namiotami z estradą czy też sprzętem do karaoke.

Praktycznie żadna firma cateringowa nie jest właścicielem całego niezbędnego do urządzania takich imprez wyposażenia. To się po prostu nie opłaca. Dlatego firmy tego typu korzystają z usług innych podmiotów, które wypożyczają wielkie namioty czy sprzęt niezbędny do podgrzewania pod gołym niebem przygotowywanych uprzednio potraw. Organizatorzy imprez zmuszeni są również do korzystania z usług wyspecjalizowanych przewoźników, którzy potrafią w krótkim czasie dostarczyć we wskazane miejsce nieraz bardzo duże ilości wyposażenia i potraw. Jest to szczególnie ważne zwłaszcza w okresach największego popytu na imprezy dla firm np. w okolicach Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Jedna firma cateringowa organizuje wtedy nawet kilka bankietów w ciągu dnia.

Wszystko to sprawia, że firma cateringowa musi zatrudniać nie tylko specjalistów z zakresu gastronomii, lecz również osoby z doświadczeniem logistycznym.

Kadry na godziny

Kolejnym zadaniem dla organizatora dużej imprezy jest dobór dodatkowych osób spoza firmy do obsługi gości.

— Nie zatrudniamy na co dzień stu kelnerów, a tylu mniej więcej potrzeba, żeby sprawnie obsłużyć imprezę na np. 6 tys. osób. Nie mamy też swoich ciężarówek. Po prostu wynajmujemy to co potrzebne, nie zawracając tym głowy klientowi. W razie potrzeby możemy także dostarczyć stoły, zastawę i obrusy. Pamiętamy też o urządzeniach, dzięki którym będzie można odgrzać serwowane potrawy, często bowiem dostępne zaplecze biurowe wyposażone jest jedynie w bezprzewodowy czajnik — przekonuje Jarosław Dąbała, kierownik restauracji Wilanów.

Smak i portfel

Na firmowych stołach nie zawsze muszą gościć uniwersalne tartinki, owoce i sałatki. Usługi bankietowe świadczą także restauracje specjalizujące się w daniach kuchni narodowych. W zależności od ich renomy koszt przyjęcia będzie mieścił się w granicach od 20 do 70 zł za osobę.

Według przedstawiciela azjatyckiej restauracji Dong Nam, trafiają się klienci, dla których przygotowują zestawy po 350 zł od osoby.

Dosyć szeroki wybór potraw na różnego rodzaju spotkania okolicznościowe ma LOT Catering, spółka która przygotowuje bankiety dla znanych firm, obsługuje też bale dla VIP-ów. Kucharze tej firmy są w stanie przygotować potrawy z różnych stron świata. Średni koszt zorganizowanej przez nich imprezy wynosi około 300 zł od osoby.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aneta Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Catering wymaga znajomości logistyki