Cavatina rusza na podbój Ameryki

opublikowano: 24-09-2021, 14:15

Polscy projektanci i biuro Epstein z Chicago przygotowali koncepcję hali koncertowej z funkcjami dodatkowymi na zachodnim wybrzeżu USA. Zainspirowało ich m.in. ekologiczne budownictwo Indian z plemienia Suquamish, którzy niegdyś zasiedlali te ziemie.

Wizualizacja Cavatina Concert Hall na wyspie Bainbridge.
Wizualizacja Cavatina Concert Hall na wyspie Bainbridge.
materiały prasowe

Polski deweloper Cavatina Holding znany m.in. z oryginalnych architektonicznie biurowców – m.in. Equal Business Park i Klimeckiego Offices w Krakowie, Global Office Park w Katowicach i Chmielna 89 w Warszawie – ma pomysł na wyjątkowy obiekt w pobliżu Seattle. Wspólnie z międzynarodowym biurem architektonicznym Epstein przygotował koncepcję przestrzeni kulturalno-rozrywkowej, która miałaby powstać na wyspie Bainbridge w stanie Waszyngton na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. W opracowaniu koncepcji współpracowali zdalnie – także z powodu pandemii – pracownicy trzech biur architektonicznych: Epstein z Chicago i Warszawy oraz Cavatina z Krakowa.

Z miłości do muzyki

Jak w lustrze:
Jak w lustrze:
Za miejscem dla orkiestry sala koncertowa otwiera się na amfiteatr. Muzyka jest w centrum.
materiały prasowe

– Projekt Cavatina Concert Hall powstał z pasji do kultury i sztuki, a zwłaszcza do muzyki. Bainbridge zasługuje na salę koncertową, a Cavatina Holding wyraziła chęć zaangażowania. Zaproponowała społeczności wyspy i leżącego w pobliżu Seattle koncepcję hali i jej budowę – mówi arch. Piotr Jasiński, dyrektor działu projektowania w Cavatinie.

W budynku ma się znaleźć kryta sala koncertowa na 500 osób, zewnętrzny amfiteatr na 600 miejsc, przestrzeń wystawowa, sale spotkań dla społeczności lokalnej oraz sale do zajęć muzycznych i artystycznych.

– Idea zaangażowania społeczności była ważnym czynnikiem przy projektowaniu zewnętrznego amfiteatru, który otwiera się i rozlewa na pobliski park, umożliwiając widzom podziwianie występów muzycznych podczas wypoczynku na świeżym powietrzu – mówi Patrick Carata, AIA, design director w biurze Epstein.

Przyroda odzyskana

Renesans:
Renesans:
Projekt zostanie zrealizowany na jednym z pierwszych obszarów, które będą w pełni zrekultywowane, a tym samym posłuży jako symboliczny nowy początek dla całej okolicy.
materiały prasowe

Grunty, na których powstanie budynek, są rekultywowane przez amerykańską Agencję Ochrony Środowiska (EPA) ze względu na zanieczyszczenia pochodzące z zakładu obróbki drewna Wychoff, który zajmował ten teren od początku XX w. do lat 80.

Zadanie:
Zadanie:
Największym wyzwaniem było stworzenie projektu, który będzie inspirował ludzi, nie naruszając naturalnego piękna wyspy.
materiały prasowe

Twórcy projektu mają nadzieję, że to miejsce będzie nowym, pozytywnym rozdziałem w trudnej historii Bainbridge Island związanej z eksploatacją środowiska. Dlatego koncepcja Cavatina Concert Hall została przemyślana pod kątem zrównoważonego budownictwa – w budynku zaplanowano rozwiązania pozwalające na wykorzystanie energii słonecznej, geotermalne systemy ogrzewania i chłodzenia, energooszczędne systemy wentylacyjne, hydroponiczne rośliny pozwalające zadbać o jakość powietrza we wnętrzu i inne technologie zmniejszające zużycie energii i emisję dwutlenku węgla.

Przestrzeń dla ludzi

Spotkanie:
Spotkanie:
W założeniu projektantów galeria sztuki i strefy wypoczynkowe w budynku mają promować interakcje lokalnej społeczności.
materiały prasowe

Budynek ma być nie tylko salą koncertową. Zapewnia też lokalnej społeczności możliwość uczestniczenia w wystawach sztuki i zajęciach muzycznych, a także korzystania ze studia nagrań.

– Nie chodzi o stworzenie miejsca wyłącznie komercyjnego, budynek ma służyć wielu celom, a przede wszystkim dawać korzyści lokalnej społeczności – podkreśla Piotr Jasiński.

Na terenie otaczającym obiekt ma się rozciągać park.

Relaks:
Relaks:
Wokół Cavatina Concert Hall zaplanowano miejsca do siedzenia na trawnikach i organizowania pikników, co umożliwi widzom spożywanie posiłków podczas występów muzycznych.
materiały prasowe

– Największym wyzwaniem było stworzenie projektu, który będzie inspirował ludzi i wywoływał zachwyt, nie naruszając naturalnego piękna wyspy. Chcieliśmy, aby Cavatina Concert Hall sprawiała wrażenie, jakby była częścią otoczenia. Dlatego opracowaliśmy opływowy kształt kopuły budynku, która unosi się i powraca do ziemi, jakby była wyrzeźbionym obiektem delikatnie wkomponowanym w park – opisuje Piotr Jasiński.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Indiańskie inspiracje

Duch miejsca:
Duch miejsca:
Epstein, tworząc architekturę budynku Cavatina Concert Hall, czerpał inspirację z zamiłowania plemion Saliszów i Suquamiszów do płynnych i organicznych kształtów, które można dostrzec w półksiężycach, trygonach, owalach i innych formach, które Indianie często rzeźbili w drewnie – mówi Patrick Carata, AIA, design director w biurze Epstein.
materiały prasowe

Przed przybyciem Europejczyków te tereny zamieszkiwali Indianie Suquamish. Obecnie należy do nich Port Madison Native Reservation, rezerwat Indian w stanie Waszyngton, gdzie tworzony jest kompleksowy program mieszkaniowy dla członków plemienia.

Nazwa Suquamish oznacza ludzi czystej słonej wody. Ci wytrawni rybacy, budowniczowie kajaków i wyplatacze koszy przez tysiące lat żyli w harmonii z ziemią i drogami wodnymi w regionie Puget Sound (system wąskich, głębokich zatok w stanie Waszyngton, nad którym położona jest aglomeracja Seattle). Przed kontaktem z Europą region był jednym z najgęściej zaludnionych ośrodków na północ od dzisiejszego miasta Meksyk.

Indianie z Puget Sound mieszkali w wioskach ulokowanych wzdłuż brzegów rzek i strumieni. Z cedrowych desek i bali budowali duże domy – zwane długimi domami lub domami zimowymi – zwrócone w stronę wody. Często jeden dom zamieszkiwało wiele rodzin.

Ażurowa kopuła:
Ażurowa kopuła:
Koncepcję wyplatania koszy włączono do egzoszkieletowej, trójkątnej struktury drewnianej kopuły budynku.
materiały prasowe

Plemię Suquamishów jest też znane z wyrobu koszy. Twardych, wyplecionych ze zwiniętych korzeni cedru używano do zbierania jagód. Kosze były wodoszczelne, więc nadawały się też do noszenia wody i gotowania. Indianie wyplatali również maty z trzcin na poduszki i pokrycia ochronne kajaków, do wykładania ścian, spania, podawania posiłków i letniego mieszkania.

– Sposób, w jaki plemiona korzystają z materiałów odnawialnych, zainspirował nas i wpłynął na projekt, w tym na wybór drewna, które jest dominującym materiałem konstrukcyjnym i wykończeniowym w budynku. Korytarze wewnętrzne ukształtowaliśmy tak, jakby były wyrzeźbione z drewna, i dodatkowo włączyliśmy koncepcję wyplatania koszy do egzoszkieletowej, trójkątnej struktury drewnianej kopuły – mówi Patrick Carata.

Niektóre plemiona wierzą, że ptaki są formą komunikacji między światem duchowym i ziemskim. Epstein wykorzystał tę koncepcję: oglądany pod pewnymi kątami budynek sprawia wrażenie, jakby był ptakiem w locie nad zatoką.

Bielsko-Biała:
Bielsko-Biała:
Charakterystyczna szklana kopuła Cavatina Hall wyróżnia się na tle otoczenia i przyciąga zainteresowanie mieszkańców i turystów.
materiały prasowe

Jeżeli projekt Cavatina Concert Hall zostanie zrealizowany, stanie się drugim obiektem o funkcji kulturalnej wybudowanym przez firmę. Pierwszym jest Cavatina Hall w Bielsku-Białej, gdzie poza pierwszymi w mieście biurami klasy A deweloper zaprojektował salę koncertową mogącą pomieścić niemal 2 tys. osób i profesjonalne studio nagrań. Trwają prace wykończeniowe w części koncertowej obiektu.

Cavatina Hall w Bielsku-Białej
Cavatina Hall w Bielsku-Białej
materiały prasowe
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane