CBA bada Empatię w resorcie pracy

Śledczy podejrzewają, że przy przetargu na portal dla potrzebujących pomocy społecznej doszło do zmowy.

Empatia — za tą nazwą kryje się stworzony przez resort pracy kosztem ok. 50 mln zł internetowy portal dla osób bezrobotnych i wymagających pomocy społecznej. W ocenie Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA) przy przetargach na jego budowę miało dojść do zmowy przetargowej i korupcji. CBA poinformowało o sprawie warszawską Prokuraturę Apelacyjną, która wszczęła śledztwo w sprawie.

Jak wyjaśnia prokurator Zbigniew Jaskólski, zawiadomienie CBA dotyczyło zmowy i przekroczenie obowiązków przez urzędników. Śledztwo zostało wszczęte jednak tylko w sprawie zmowy. Będzie prowadzone przez nowy wydział ds. przestępczości zorganizowanej. Według dziennikarzy portalu TVN24, jednym z obszarów śledztwa ma być silna pozycja Sygnity jako dostawcy IT dla resortu pracy.

Z wyliczeń Najwyższej Izby Kontroli wynika, że od 2007 r. spółka zdobyła zamówienia o łącznej wartości ponad 100 mln zł, a jeden z kluczowych kontraktów — o wartości 30 mln zł — dostała z wolnej ręki. Chodziło o rozbudowę systemu Syriusz, łączącego powiatowe urzędy pracy z ministerstwem i będącego jednym z elementów Empatii.

— Było kilka przetargów dotyczących tego projektu. Deklarujmy pełną współpracę z prokuraturą i CBA dla wyjaśnienia wszelkich podejrzeń. Jeżeli w trakcie realizacji projektu doszło do nieprawidłowości, osoby za nie odpowiedzialne poniosą konsekwencje — mówi Janusz Sejmej, rzecznik resortu pracy.

Podkreśla, że minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz zlecił biuru kontroli oraz biuru audytu wewnętrzną kontrolę przetargów związanych z projektem Empatia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Gawrychowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu