Czytasz dzięki

Celon Pharma opracuje ketaminę bis

  • Alina Treptow
opublikowano: 05-06-2016, 22:00

Polska spółka z leku anestezjologicznego zrobi przeciwdepresyjny, wart nawet 1 mld USD. Europejska Agencja Leków dała zielone światło.

Firma farmaceutyczna Celon Pharma postanowiła tchnąć nowe życie w ketaminę, która w medycynie jest znana jako anestetyk, a poza nią — jako… narkotyk. Badania naukowe udowodniły, że lek — szeroko wykorzystywany w anestezjologii — jest też szansą dla osób cierpiących na lekooporne postacie depresji. Polska firma rozpoczęła prace badawcze nad lekiem o nieco zmienionej formule i formie podania. Maciej Wieczorek, prezes i założyciel Celon Pharmy, informuje, że podwarszawska spółka otrzymała właśnie zielone światło od Europejskiej Agencji Leków, która zaaprobowała zaproponowany program badań przedklinicznych i klinicznych. To otworzy drzwi do rejestracji leku na rynkach europejskich.

Celon Pharma, założona przez Macieja Wieczorka, jest jedną z niewielu polskich firm farmaceutycznych, które odnoszą sukcesy na rynkach zagranicznych. Z Salmeksem, lekiem wziewnym na astmę, planuje wejść do większości krajów Europy. Umowy dystrybucyjne zostały już podpisane.
Zobacz więcej

BILET NA ZACHÓD:

Celon Pharma, założona przez Macieja Wieczorka, jest jedną z niewielu polskich firm farmaceutycznych, które odnoszą sukcesy na rynkach zagranicznych. Z Salmeksem, lekiem wziewnym na astmę, planuje wejść do większości krajów Europy. Umowy dystrybucyjne zostały już podpisane. Marek Wiśniewski

— Odzew ze strony urzędu był szybki i pozytywny. Wstępne międzynarodowe badania wskazują, że pacjenci bardzo szybko reagują na leczenie ketaminą, co jest szczególnie istotne w przypadku najciężej chorych, borykających się z myślami samobójczymi — twierdzi Maciej Wieczorek. Antydepresant będzie różnił się chemicznie od leku anestezjologicznego. Po pierwsze, będzie składał się nie z dwóch, ale jednego izomeru. Po drugie, będzie miał inną, nową formę podania (anestetyk jest podawany dożylnie).

— Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, etap badawczo-rejestracyjnyzakończymy w 2020-21 r. Potencjalny rynek szacujemy na kilkadziesiąt, kilkaset milionów dolarów, choć może być wart nawet ponad 1 mld USD — zwłaszcza że depresja staje się chorobą cywilizacyjną — mówi prezes Celon Pharmy.

Na razie firma nie narzeka na brak funduszy — na pierwszą cześć badań, która potrwa do listopada 2018 r., otrzymała 12,7 mln zł z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Ponad 10 mln zł wyłoży z własnej kieszeni. Później rozejrzy się za partnerem. Maciej Wieczorek informuje, że zgodnie z ogólną strategią, spółka doprowadzi badania kliniczne najwyżej do połowy drugiej fazy, a później poszuka globalnego partnera. Po wsparcie sięgnie również w zakresie dystrybucji — planuje samodzielnie zająć się sprzedażą w UE, a poza Unią rozejrzy się za partnerem po 2018 r.

Musi liczyć się z konkurencją. Nad podobnym lekiem, również wykorzystującym ketaminę, pracuje koncern Janssen-Cilag, który jest kilka kroków przed polską spółką. Jego lek, podawany donosowo, jest w drugiej fazie badań klinicznych. Ketamina już obecnie podawana jest jako antydepresant.

Sęk w tym, że lekarze robią to, mimo że depresja jest poza listą wskazań producenta. Wlew dożylny nie jest jednak zbyt komfortową dla pacjentów formą podania leku. Prof. Bartosz Łoza, lekarz psychiatra, obawia się, że komercjalizacji nowych form ketaminy może też zaszkodzić stygmat narkotyku, podobnie jak było w przypadku marihuany. Ketamina, ze względu na to, że jest stosowana nielegalniejako narkotyk, może stać się narzędziem w rękach polityków, co stawiałoby pod znakiem zapytania wprowadzenie leku na rynek.

— Tymczasem grupa leków antydepresyjnych opartych na ketaminie jest oczekiwana przez lekarzy i chorych. Oczywiście — ze względu na ryzyko zaburzeń psychotycznych — lek powinien być pod szczególną kontrolą, a dostęp do większych ilości należy ograniczyć — zastrzega prof. Bartosz Łoza.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Alina Treptow

Polecane