Cena benzyny może spaść do 4 zł za litr

RB
opublikowano: 03-09-2008, 00:00

Mamy dobre wieści. Cena ropy spada. Jeśli utrzyma się ten trend, gwiazdkowy wyjazd będzie tańszy.

Mamy dobre wieści. Cena ropy spada. Jeśli utrzyma się ten trend, gwiazdkowy wyjazd będzie tańszy.

Wczoraj na nowojorskiej giełdzie kurs ropy naftowej zanurkował najmocniej od pięciu miesięcy i zatrzymał się na poziomie 105,46 za baryłkę. Na tak gwałtowną zniżkę (-8,7 proc.) największy wpływ miał odchodzący w niepamięć huragan Gustav, który wymusił zatrzymanie wydobycia i produkcji surowca w Zatoce Meksykańskiej. Na przymusowy urlop poszli pracownicy m.in. koncernów Exxon Mobil, Royal Dutch Shell i Valero Energy. Dodajmy, że na wybrzeżach zatoki znajduje się prawie połowa amerykańskich rafinerii.

„Przechodzący nad południowymi stanami USA huragan osłabł do poziomu sztormu tropikalnego i najprawdopodobniej jeszcze straci na sile” — poinformowało krajowe centrum ds. huraganów.

Ta informacja wywołała entuzjazm wśród przedstawicieli koncernów naftowych, którzy już wkrótce przystąpią do wznowienia normalnej pracy. Spadek cen ropy nie oznacza jednak, że polscy kierowcy szybko odczują to podczas wizyty na stacji benzynowej.

— Sezon huraganów w USA jeszcze się nie skończył. Z informacji wynika, że wkrótce nad Zatoką Meksykańska mogą przejść kolejne burze. Ponadto 9 września na spotkaniu przedstawicieli OPEC może zapaść decyzja o ścięciu produkcji, a to ponownie wywoła wzrost kursu ropy — mówi Urszula Cieślak, analityk BM Reflex monitorującego rynek paliw.

Humor kierowców może jednak poprawić się pod koniec roku. Z prognoz BM Reflex wynika, że w grudniu średnia cena benzyny na krajowych stacjach benzynowych może spaść nawet do 4 zł za litr. Nieco więcej zapłacą kierowcy diesli — 4,15 zł.

— Wszystko zależy jednak od pogody. Jeśli zima okaże się mroźniejsza, ceny paliw mogą być nieco wyższe — zastrzega Urszula Cieślak.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: RB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu