Cena ciągle najważniejsza

MIR
24-07-2008, 00:00

Z badań na zlecenie firmy Wincanton wynika, że przy wyborze operatora logistycznego polskie przedsiębiorstwa kierują się przede wszystkim ceną.

Z badań na zlecenie firmy Wincanton wynika, że przy wyborze operatora logistycznego polskie przedsiębiorstwa kierują się przede wszystkim ceną.

Uzyskany wynik nie różni się zbytnio od rezultatu takich samych badań przeprowadzonych rok temu. Wówczas również cena znalazła się na pierwszym miejscu. Badanie przeprowadzono wśród reprezentantów 400 firm, a respondentami były osoby odpowiedzialne w firmie za logistykę, transport lub spedycję towarów.

Cena, terminowość i jakość usługi okazały się najbardziej liczącymi się elementami przy wyborze operatora logistycznego. Cenę, jako czynnik najistotniejszy, wskazało aż 89 proc. menedżerów, którzy brali udział w badaniu. Terminowość wskazało 59 proc. ankietowanych, a jakość usług 43 proc. Natomiast takie cechy jak solidność, zakres usług, elastyczność, bezpieczeństwo czy rodzaj taboru, mają mniejsze znaczenie dla polskich firm dokonujących wyboru operatora logistycznego.

W badaniach zeszłorocznych cena i terminowość również okazały się najważniejsze. Trzeci czynnik wskazany przez respondentów w badaniach z poprzedniego roku — szybkość usług, w najnowszych badaniach znalazł się na czwartym miejscu po jakości usług. Podobne czynniki jak w tym roku znalazły się wśród najmniej istotnych przy wyborze operatora logistycznego.

Dariusz Doroś, dyrektor zarządzający Wincanton, nie do końca zgadza się z tymi wynikami.

— W przetargach cena odgrywa dużą rolę. Jednak z naszych doświadczeń wynika, że w związku z silną konkurencją na rynku czynniki finansowe już nie wystarczają, aby nawiązać współpracę z klientem — mówi Dariusz Doroś

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MIR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Cena ciągle najważniejsza