Cena piwa w Australii rośnie do 15 AUD za szklankę

  • Jakub Sławiński
opublikowano: 01-08-2022, 11:02
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Smakosze “złocistego napoju” w Australii muszą wydać na niego coraz więcej. Rozpędzająca się inflacja i zmiany w systemie podatkowym spowodowały, że cena piwa podskoczyła do 15 AUD (48,78 PLN) za pintę - informuje Bloomberg.

Adobe Stock

W swoim półrocznym przeglądzie indeksacji CPI australijski urząd skarbowy podniósł akcyzę na piwo o 4 proc. Piwowarzy z antypodów alarmują, że jest to największa podwyżka od 30 lat.

– Niestety widzimy teraz ten wpływ, ponieważ klienci pubów wkrótce staną przed perspektywą regularnego płacenia około 15 dolarów za piwo w swoim lokalu - powiedział John Preston, dyrektor generalny Australijskiego Stowarzyszenia Piwowarów.

Australia koryguje akcyzę na piwo według wzoru powiązanego z inflacją, która w ostatnim odczycie rosła w najszybszym rocznym tempie od 21 lat - informuje Bloomberg.

Zdaniem agencji, wysokie ceny piwa i rosnąca presja związana z kosztami życia mogą skłonić konsumentów do zmiany dotychczasowych przyzwyczajeń, w tym przerzucenia się piwa na wino, które funkcjonuje w innym systemie podatkowym.

( 1 pinta imperialna = 568 ml)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jakub Sławiński, Bloomberg

Polecane