Cena wygrywa z ekologią

opublikowano: 02-04-2013, 00:00

Technologie Polacy nadal sceptycznie podchodzą do budownictwa energooszczędnego, jednak wkrótce może się to zmienić

Bartosz Turek, analityk rynku nieruchomości w firmie Home Broker, tłumaczy, że zainteresowani kupnem mieszkania lub domu w pierwszej kolejności zwracają uwagę na cenę.

Polacy nadal sceptycznie podchodzą do budownictwa energooszczędnego (FOT. Bloomberg)
Polacy nadal sceptycznie podchodzą do budownictwa energooszczędnego (FOT. Bloomberg)
None
None

— Mało kogo obchodzi, czy w budynku zastosowano rozwiązania energooszczędne, a przecież dzięki nim można liczyć zarówno na wsparcie z pieniędzy publicznych, jak i na niższe koszty utrzymania nieruchomości — przypomina Bartosz Turek.

Mało popularne

Jego opinię podziela Peter Woeckinger z firmy UBM. — W Polsce świadomość ekologiczna nie jest tak zaawansowana jak w krajach Europy Zachodniej czy w Skandynawii. Polacy nadal obawiają się wyższych kosztów wprowadzania rozwiązań energooszczędnych. Panele solarne i piece kondensacyjne podnoszą całościowy koszt zakupu domu o 5-8 proc., ale ten wydatek zwraca się w ciągu kilku lat eksploatacji — twierdzi Peter Woeckinger.

Niewielki popyt na „zielone obiekty mieszkalne” sprawia, że deweloperzy bardzo ostrożnie podchodzą do ich budowy. Spółka UBM w swojej inwestycji mieszkaniowej Oaza Kampinos w podwarszawskich Małocicach instaluje pompy ciepła, panele solarne oraz zaawansowane systemy ogrzewania i wentylacji, jednak wyłącznie na życzenie klienta.

Z kolei Grupa Marvipol ograniczyła się do stosowania w budynkach rozwiązań energooszczędnych, na które popyt jest największy, m.in. izolacji termicznych ścian i dachów, nawietrzaków z wytłumieniem akustycznym, drewnianych okien o dobrej izolacyjności termicznej oraz tzw. zielonych dachów.

— Technologie energooszczędne są potrzebne zarówno środowisku naturalnemu, jak i naszym portfelom, jednak muszą się upowszechniać stopniowo i racjonalnie, w odniesieniu do naszych możliwości finansowych. Polacy nie mogą sobie jeszcze pozwolić na zastosowanie ekorozwiązań na taką skalę jak bardziej zamożne społeczeństwa zachodnie — uważa Sławomir Horbaczewski, wiceprezes firmy Marvipol.

Potencjalny zwrot

Możliwości finansowe Polaków mogą jednak wzrosnąć w związku z decyzją Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), który dopłaci 300 mln zł do kredytów na energooszczędne domy i mieszkania, udzielanych przez: Bank Polskiej Spółdzielczości, SGB-Bank, Bank Ochrony Środowiska, Bank Zachodni WBK, Getin Noble Bank, Nordea Bank Polska i Deutsche Bank PBC.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Aż 50 tys. zł brutto, mogą otrzymać osoby, które zdecydują się na zakup lub budowę domu pasywnego, a do 30 tys. a ci, którzy zainwestują w budynek niskoenergochłonny. Z kolei planujący zakup mieszkania w standardzie pasywnym mogą ubiegać się o 16 tys. zł, a w niskoenergooszczędnym — 11 tys. zł. Program ruszy najprawdopodobniej w kwietniu tego roku i potrwa do 2018 r.

Zdaniem Jacka Bieleckiego, dyrektora Polskiego Związku Firm Deweloperskich, wadą dopłat z NFOŚiGW są dość niskie maksymalne stawki dotacji, a ponadto, by je otrzymać, należy kredytować budowę lub zakup nieruchomości.

— To jest krzywdzące dla klientów, którzy nie chcą się obciążać zobowiązaniami bankowymi i mają własny kapitał — twierdzi Jacek Bielecki.

Zielona rewolucja

Za kilka lat Polacy będą jednak musieli się przekonać do „zielonych technologii”. Zgodnie z dyrektywą UE, od 2020 r. wszystkie budowane domy i obiekty wielorodzinne będą musiały spełnić rygorystyczne standardy energooszczędności. Choć to odległy termin, część deweloperów już się szykuje na zmiany.

— Prowadzimy wstępne analizy projektów zgodnych z wymaganiami UE. Rozpoczęliśmy także współpracę ze specjalistą od budownictwa energooszczędnego, który prowadzi dla nas audyt i doradza w kwestiach projektowych — tłumaczy Marcin Antczak, wiceprezes firmy FB Antczak. Firma stara się także upowszechniać ekologiczne myślenie wśród swoich klientów.

— Podkreślamy, że energooszczędne rozwiązania budowlane to kolejny krok w kierunku harmonijnego współistnienia człowieka z naturą. Za stosowaniem innowacyjnych technologii przemawiają także możliwość zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska naturalnego oraz walory zdrowotne — dodaje Marcin Antczak.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane