Cenny pastel Wyspiańskiego

  • Ewa Bednarz
opublikowano: 21-03-2013, 08:00

Obraz Wyspiańskiego będzie do kupienia w krakowskim DA Desa. Cena wywoławcza „Główki dziewczynki” to 400 tys. zł.

Portrety Stanisława Wyspiańskiego, zwłaszcza dzieci, cieszą się niezwykłym powodzeniem. Należą też do najdroższych prac na papierze na polskim rynku.

Zobacz więcej

Pastel Stanisława Wyspiańskiego z 1900 r. (32 x 23,8 cm) został wystawiony w katalogu Desy na 400 tys. zł. [FOT. ARC]

W październiku 2011 r. jedną z wersji „Portretu Lizy Pareńskiej” licytowano w DA Agra-Art. z katalogowych 430 tys. zł do 1,15 mln zł. To najwyższacena aukcyjna za pojedynczy obraz tego artysty. Wprawdzie przed rokiem za portrety rodziny Sternbachów — profesora Leona Sternbacha, jego żony Leontyny i ich córki Helenki — prywatny kolekcjoner zapłacił 1,85 mln zł, ale była to cena za zespół trzech prac.

Wcześniej największe emocje budził „Portret Panny Sternbachówny”, który pięć lat temu licytowano w Desie Unicum od 500 tys. zł do 660 tys. zł. Padały nawet głosy, że został przewartościowany. „Portret Lizy Pareńskiej” i „Portret Panny Sternbachówny” zostały namalowanew tym samym czasie — w 1904 r.

Obie prace przedstawiają portrety młodych, zamyślonych dziewczynek. Nawet ich rozmiary niewiele się różnią. „Główka dziewczynki”, która będzie licytowana w sobotę, została namalowana 4 lata wcześniej. Powtórnie pod młotek pójdzie „Portret kobiety na tle morza” Jacka Malczewskiego.

Dwa lata temu pojawił się w aukcyjnym katalogu z ceną wywoławczą 350 tys. zł, teraz cena spadła o 55 tys. zł. Ewoluuje też wycena „Błękitnego huzara” Piotra Michałowskiego. W 2002 r. żądano za niego 435 tys. zł, dwa lata później 380 tys. zł, teraz 410 tys. zł. Dzieło ma znakomitą proweniencję.

Zostało opisane w „Katalogu illustrowanym wystawy sztuki polskiej od roku 1764-1886”, którą zorganizowano w 1894 r. we Lwowie, przy pozycji zatytułowanej „Huzar austryacki na siwym koniu w galopie”. Krakowskie Muzeum Narodowe potwierdza, że chodzi o ten sam obraz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ewa Bednarz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy