Ceny gazu kontynuują spadkową korektę

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 14-03-2022, 11:38

Ceny gazu w Europie kontynuują rozpoczęty w zeszłym tygodniu spadek. Korekta podtrzymywana jest nadziejami na postęp w negocjacjach ws. wojny w Ukrainie, które mogą zmniejszyć obawy o dostawy surowca z Rosji, informuje Bloomberg.

materiały prasowe

Benchmarkowy gaz oparty o najbardziej aktywny kontrakt terminowy z opcją dostawy w kwietniu spadał w godzinach przedpołudniowych na parkiecie ICE Endex w Amsterdamie o 11 proc. do 116,76 EUR za MWh. W porannym handlu surowiec przeceniano nawet o 16 proc. zaś w ubiegłym tygodniu cena zeszła o 32 proc.

Równie mocno tracą futures na energię w Niemczech. W przypadku kwietniowego kontraktu w poniedziałek zniżkują o 12 proc. do 250 EUR za MWh.

Każdy postęp w rozmowach pokojowych prawdopodobnie spowoduje większy spadek premii za ryzyko z cen gazu – napisał konsultant branżowy Inspired Energy Plc w poniedziałkowym raporcie.

Dodatkową presję ceny gazu odczuwają ze strony dosyć dobrych warunków atmosferycznych, a także perspektywa większych dostaw skroplonego gazu ziemnego, który jest w drodze do europejskich portów.

Zmienność na pewno pozostanie bardzo wysoka w tym tygodniu – twierdzi Energi Danmark dodając, że rynek ma nadzieję, że dostawy z Rosji będą kontynuowane.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane