WIG20 i ropa w dół, złoty w górę (RELACJA)

opublikowano: 14-03-2022, 06:10
aktualizacja: 14-03-2022, 17:31

Zapraszamy na relację z wydarzeń związanych z wojną w Ukrainie, na scenie politycznej oraz reakcji na nie rynków i giełd.

19:05 Na zamknięciu sesji na Comex kurs uncji złota z kwietniowych kontraktów spadał o 24,20 USD, czyli o 1,2 proc. do 1960,80 USD. Jest najniższy od prawie dwóch tygodni.

18:15 Stoxx 600 wzrósł o 1,2 proc. i jest najwyżej od ponad tygodnia. Zdrożało 485 spółek z indeksu.

17:35 MFW: gospodarka Ukrainy może skurczyć się nawet o 35 proc. w tym roku

17:29 Z pozytywów warto odnotować kolejny wyraźny spadek cen ropy. Tym razem o 6,9 proc. do 104,7 USD za baryłkę. Od szczytu z 8 marca cenę dzieli 19 proc.

17.23 WIG20 zakończył dzień spadkiem o 3,02 proc. do 1972,14 pkt. mWIG40 stracił 0,27 proc., sWIG80 urósł natomiast o 0,23 proc.

16: 35 Złoty się umacnia, cała krzywa rentowności powyżej 5 proc.

16:30 Interfax: Rosja może zakazać eksportu zbóż od 15 marca

16:17 WIG20 pogłębia sesyjne dołki i spada o 2,5 proc. poniżej 2000 pkt na godzinę przed końcem handlu.

W niełasce są przede wszystkim spółki handlowe (LPP, CCC, Dino), a także PKN Orlen.

16:00 W rozmowach Ukrainy z Rosją przerwa techniczna do wtorku

16:00 Po godzinie sesji Średnia Przemysłowa Dow Jones rosła o 1,0 proc., S&P500 szedł w górę o 0,6 proc., a Nasdaq zwyżkował o 0,1 proc.

14:31 Nasz ekspert od analizy technicznej zwraca uwagę na indeksy giełd południowoamerykańskich.

14:30 Dow Jones rósł o 0,6 proc., a S&P500 o 0,3 proc. na otwarciu. Nasdaq spadał o 0,3 proc.

14:00 Bayer zawiesza działalność gospodarczą w Rosji i Białorusi. Nowych interesów nie będzie robił tam również Allianz.

13:50 To będzie bardzo ważny tydzień dla amerykańskich giełd, a poprzez ich duży wpływ, również na pozostałe parkiety. FOMC zdecyduje co ze stopami. W oczekiwaniu na rozpoczęcie handlu na Wall Street i Nasdaq rosną kontrakty na indeksy spółek z tradycyjnych sektorów gospodarki. Na czerwono świeci kontrakt na Nasdaq 100. Więcej...

13:20 W ramach najnowszego pakietu sankcji Unia Europejska rozważa wprowadzenie zakazu eksportu do Rosji luksusowych samochodów o wartości przekraczającej 50 tys. EUR. Więcej...

12:05 Rosyjski bank centralny planuje publikować kursy walut w oparciu o wydłużone godziny handlu, tak by odnoszone były do większej liczby transakcji. Podyktowane jest to dużą zmiennością rynku i małą aktywnością handlujących, informuje Reuters.

Andrey Rudakov

11:57 Simon Peters z eToro zwraca uwagę na głosowanie ważne dla kryptowalut.

“UE ma dziś głosować nad przepisami, które dotyczą cyfrowych zasobów regulacji pracy i mogą mieć szeroko zakrojone konsekwencje. Trwa głosowanie nad przepisami dotyczącymi rynków kryptowalut (MiCA), przy czym większość obserwatorów twierdzi, że wynik jest obecnie nie do przewidzenia. Ustawodawstwo zawiera kluczowe przepisy, które zasadniczo uniemożliwiałyby działalność taką jak wydobywanie bitcoinów w UE. Projekt ustawy w obecnej formie wymagałby od kopaczy przedstawienia planów zgodności z zasadami zrównoważonego rozwoju środowiskowego. Niezłożenie ich uniemożliwiłoby ich funkcjonowanie w UE. Konsekwencje tego są ogromne – UE jest główną jurysdykcją dla kopania kryptowalut i rynku krypto generalnie, z ponad 10 proc. globalnego hashowania bitcoinów pochodzących z regionu. Chociaż nie jest to skala zakazu wydobywania bitcoinów w Chinach, konsekwencje dla ceny BTC i innych kryptowalut, które podążają za jego ceną, mogą być znaczące w ciągu najbliższych kilku dni. Rynek kryptoaktywów jest wrażliwy na te wydarzenia, co może prowadzić do kolejnego trudnego okresu handlowego, jeśli przepisy przejdą” - napisał analityk w komentarzu.

11:40 Ceny gazu w Europie kontynuują rozpoczęty w zeszłym tygodniu spadek. Korekta podtrzymywana jest nadziejami na postęp w negocjacjach ws. wojny w Ukrainie, które mogą zmniejszyć obawy o dostawy surowca z Rosji.

fot. Adobe Stock

11:29 Po ubiegłotygodniowym rekordzie notowań, należy oczekiwać dalszego wzrostu wyceny palladu, twierdzą analitycy. Podkreślają jednak, że podstawy rajdu są bardzo kruche, informuje Bloomberg.

11:28 Rentowność 10-letnich amerykańskich obligacji skarbowych osiągnęła w poniedziałek rano 2,08 proc. i była najwyższa od lipca 2019 roku.

10:56 W Rosji ogłoszono właśnie maksymalne kwoty kredytów, wobec których będzie można ubiegać się o wakacje kredytowe. Wakacje potrwają do 30.09. warunek - spadek dochodów o 30% wobec 2021. (RBC)

10:08 Rubel zaczął dzień od przeceny, ale w porównaniu z poprzednimi sesjami jej skala jest wręcz symboliczna. W stosunku do dolara traci w Moskwie około 0,7 proc., zaś do euro 1,5 proc.

9:31 Chińskie MSZ dementuje twierdzenia amerykańskich urzędników, że Rosja poprosiła Pekin o przekazanie sprzętu wojskowego do użycia na Ukrainie. Więcej...

9:12 Bardziej jednoznaczny kierunek - na umocnienie - obrał natomiast złoty. Euro potaniało o 5 groszy do 4,73 zł, dolar o 4 grosze do 4,34 zł, a frank o niemal 5 groszy do 5,64 zł.

9:07 WIG20 na otwarciu sesji lekko wzrósł (+0,2 proc. do 2038,11 pkt), ale chwilę później zszedł pod kreskę.

W portfelu blue chipów wyróżnia się Mercator, któremu sprzyjają doniesienia o rosnącej liczbie nowych przypadków COVID-19 w Chinach.

Drożeją też akcje Pekao i PKO BP oraz PZU. Najsłabszy są PKN Orlen i Dino Polska.

8:16 Poranna pigułka informacyjna.

8:15 W porannym raporcie analitycy DM BDM piszą o dużym wzroście cen wyrobów stalowych w tygodniu, zakończonym 13 marca.

8:08 Andriej Melniczenko, objęty zachodnimi sankcjami rosyjski oligarcha zwany królem węgla i nawozów ostrzegł, że jeśli wojna na Ukrainie nie zostanie zatrzymana światu grozi poważny kryzys żywnościowy.

7:52 W gorącym temacie paliw wiadomości są dobre i złe.

Średnie ceny paliw w polskich rafineriach spadają, donosi portal e-petrol.pl

Na prognozy cen detalicznych nie ma to jednak jeszcze wpływu.

7:48 Kurs euro o poranku wyraźnie spadł, co można wiązać z doniesieniami “Dziennika Gazety Prawnej” (powołuje się na źródło w rządzie) w sprawie odblokowania już w tym tygodniu pieniędzy dla Polski z KPO.

7:46 Kolejni analitycy podnieśli rekomendacje dla akcji Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

7:43 Mieszane zakończenie poniedziałkowych notowań na azjatyckich giełdach. Tokio na plusie, relatywnie silne spadki w Hongkongu i Chinach.

7:35 W poniedziałek na godzinę 9:30 polskiego czasu zaplanowany jest początek kolejnej tury ukraińsko-rosyjskich rozmów - poinformował doradca w MSW Ukrainy Anton Heraszczenko.

7:10 Fala uchodźców z Ukrainy już zaznacza się na polskim rynku mieszkaniowym. Popyt na wynajem skoczył w górę, ceny wkrótce przebiją te sprzed pandemii. O sytuacji w tym segmencie przeczytasz w poniedziałkowym “Pulsie Biznesu” w artykule “Topnieją mieszkania dla uchodźców”.

Armin Durgut / PIXSELL / Forum

7:05 Ponad połowa importowanego przez Polskę LPG pochodzi z Rosji. Mimo to prezes Gaspolu przekonuje, że rynek poradzi sobie bez niego. Jego firma już to robi. Czytaj więcej w poniedziałkowym “Pulsie Biznesu”.

7:01 Polska minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zwróciła się do szefa Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej o zawieszenie Rosji we wszystkich organach tej organizacji w związku z wojną i niedopuszczalnymi działaniami Rosji w zajętych ukraińskich elektrowniach jądrowych w Czarnobylu i Zaporożu.

6:45 Ropa rozpoczęła nowy tydzień od spadków. Zdaniem traderów, to rezultat weekendowych informacji o możliwym postępie w negocjacjach pomiędzy Moskwą a Kijowem.

6:28 Mocne tąpnięcie akcji chińskich spółek technologicznych po ujawnieniu raportu, że Rosja zwróciła się do Chin o pomoc wojskową w wojnie na Ukrainie. Spadek przypisuje się także skokowi liczby nowych przypadków COVID-19 do poziomu najwyższego od dwóch lat, co może skutkować wprowadzeniem restrykcji w hubach technologicznych i finansowych.

Giełda w Szanghaju
Giełda w Szanghaju
ALY SONG / Reuters / Forum

6:10 Jeszcze w tym roku Niemcy powinny uniezależnić się od rosyjskiego węgla. Gorzej będzie z ropą i gazem - uważa minister gospodarki Robert Habeck. Więcej...

6:05 Amerykańskie indeksy giełdowe spadły w piątek po raz drugi z rzędu. Dow Jones spadł o 0,69 proc., S&P 500 o 1,30 proc., zaś Nasdaq Composite o 2,18 proc. W ujęciu tygodniowym Dow Jones spadł o 2 proc., S&P 500 o 2,9 proc., zaś Nasdaq Composite o 3,5 proc

Najważniejsze wydarzenia minionego weekendu:

  • Leonid Słucki, reprezentant Rosji w rozmowach z Ukrainą powiedział o dużym postępie w negocjacjach. Więcej...
  • Rosyjski minister finansów Anton Siłuanow ocenił, że zagraniczne sankcje zamroziły około 300 mld USD z 640 mld USD rezerw Rosji w walutach i złocie. Więcej...
  • Bank Rosji ogłosił, że handel akcjami na giełdzie w Moskwie pozostanie wstrzymany do 18 marca, trwa już od 25 lutego i jest najdłuższe w historii. Więcej...
  • Już ponad 1,6 mln uchodźców przyjechało do Polski z Ukrainy od 24 lutego - poinformowała w niedzielę Straż Graniczna. Więcej...
  • Rosjanie przeprowadzili atak na Międzynarodowe Centrum Pokoju i Bezpieczeństwa w obwodzie lwowskim, w pobliżu granicy z Polską. Więcej...
  • W związku z wojną w Ukrainie, obowiązująca do końca lipca tego roku Tarcza antyinflacyjna zostanie przedłużona - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Więcej...
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane