Pallad nie zakończył rajdu, ale jego fundamenty pozostają kruche

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 14-03-2022, 09:48

Po ubiegłotygodniowym rekordzie notowań, należy oczekiwać dalszego wzrostu wyceny palladu, twierdzą analitycy. Podkreślają jednak, że podstawy rajdu są bardzo kruche, informuje Bloomberg.

fot. Andrey Rudakov/Bloomberg

Sankcje nałożone na Rosję przestraszyły inwestorów z rynku palladu, obawiających się o problemy z dostawą tego metalu. Szacuje się, ze Rosja odpowiada za około 40 proc. wydobycia tego surowca. Drugim głównym dostawcą jest Republika Południowej Afryki, która odpowiada za około 30 proc. światowych dostaw. Metal produkowany jest też w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.

W ostatnich dniach doszło jednak do uspokojenia nerwowej atmosfery, po tym jak rynek zaczął dyskontować scenariusze zakładające m.in. alternatywne trasy dostaw i wyceniając niższe niż wcześniej sądzono ryzyko dla eksportu.

Nadal obserwujemy bardzo niestabilną i ekstremalną akcję cenową w pierwszej połowie roku – z ryzykiem cenowym w górę – powiedziała Nicky Shiels, szefowa strategii ds. metali w MKS PAMP SA. Podkreśliła jednak, że obawy o recesję rosną, ponieważ oczekuje się, że popyt zostanie osłabiony w drugiej połowie.

Metal, który w tym roku zdrożał o ponad 40 proc. osiągnął najwyższy poziom wyceny 7 marca na poziomie 3442,47 USD za uncję, ale od tego czasu spadł do blisko 2700 USD.

Według prognoz Suki Cooper, analityka w Standard Chartered Bank, cena w 2022 r. wyniesie średnio 2763 USD, zanim spadnie do 2275 USD w przyszłym roku.

Z kolei firma Metals Focus w raporcie z 9 marca ostrzegła, że „…zbliża się ryzyko recesji. Istnieje coraz większe prawdopodobieństwo, że produkcja pojazdów w 2022 r. będzie słabsza niż oczekiwano”.

Przemysł motoryzacyjny zużywa około 85 proc. dostaw palladu, wykorzystując go do produkcji katalizatorów. Spekuluje się, że może przyspieszyć działania mające na celu przejście na znacznie tańszą platynę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane