Ceny urosły dwucyfrowo

opublikowano: 08-08-2019, 22:00

W lipcu mediana cen metra kwadratowego mieszkania w większości dużych miast w Polsce była o co najmniej 10 proc., a nierzadko o około 20 proc. wyższa niż przed rokiem, wynika z raportu Expandera i rentier.io, w którym pod lupę wzięto ponad 40 tys. ogłoszeń sprzedaży dostępnych w internecie.

Największą dynamiką mogą się pochwalić Sosnowiec (w którym jest relatywnie najtaniej, bo mediana cen to 3750 zł) i Toruń, w których stawki urosły o 20-21 proc. w ciągu 12 miesięcy. Bliską 20-procentowej dynamikę zaobserwowano także w innych miastach średniej wielkości — Szczecinie, Białymstoku i Częstochowie. Sporo podrożały też mieszkania w Radomiu (o 16 proc.), a względnie najsłabiej wypadły Łódź i Gdynia, gdzie ceny zwyżkowały o mniej niż 10 proc. W porównaniu ze stanem z końca kwietnia tego roku dynamika cen najwyższa była w Lublinie (7 proc.) i Toruniu (5 proc.), obniżyły się natomiast mediany w Gdańsku (o 3 proc.) i Katowicach (1 proc.).

Zobacz więcej

Fot. Robert Neumann

— Na rynku w ostatnim czasie pojawiło się mnóstwo informacji i opinii. Jedni mówią, że to koniec górki na rynku nieruchomości, inni — że dopiero początek długoterminowych zwyżek. Przedstawione przez nas dane należy interpretować w taki sposób, że ceny ofertowe przestały rosnąć. Obecnie zarówno sprzedający, jak i kupujący, czekają na sygnał, który wskaże kierunek na nadchodzące miesiące lub nawet lata. Istnieją bowiem wiarygodne argumenty wskazujące zarówno za kontynuacją zwyżki, jak i takie, które mogę sugerować, że nadejdą spadki cen. Na rozstrzygnięcie tego dylematu musimy zaczekać przynajmniej kilka miesięcy — mówi Anton Bubiel z Rentier.io.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu