Ceny węgla w Chinach znów tąpnęły

opublikowano: 22-10-2021, 07:56

Kontrakty na węgiel energetyczny w Chinach spadły w piątek o 13 proc., węgla koksowego o 9,9 proc., a koksu o 7,4 proc., informuje Reuters.

Cena węgla energetycznego spadła do niespełna 1400 juanów z poziomu ponad 1800, na którym znalazła się tuż przed wtorkową zapowiedzią interwencji państwowej na rynku.

– Obserwujemy obecnie owoce decyzji, pozwalającej kopalniom wydobywać węgiel z pełną mocą, co oznacza również w niektórych przypadkach przyzwolenie na zmniejszenie inspekcji dotyczących bezpieczeństwa - mówi Atilla Widnell, dyrektor zarządzający z Navigate Commodities w Singapurze, cytowany przez agencję Reuters.

Dziś doszło do spotkania członków państwowej komisji ds. reform i rozwoju (NDRC) z przedstawicielami branży węglowej w celu omówienia środków, które pozwoliłyby utrzymywać ceny w “rozsądnym przedziale” w długim terminie.

NDRC ma wkrótce wysłać w teren zespoły inspektorów, które mają przeprowadzić dochodzenia dotyczące kosztów i rentowności producentów i dystrybutorów surowca.

Pod lupą znaleźć się mają także firmy z najbardziej energochłonnych branż, jak aluminiowa, stalowa i cementowa, informuje Bloomberg. Komisja zakłada, że uda się w nich znaleźć oszczędności w zużyciu energii.

Władze dopuszczają również możliwość zawieszenia pobierania podatków od kopalń i elektrowni w tym kwartale, by zapewnić dostawy ciepła i energii elektrycznej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane