Chcą przyrody czystej jak szkło

Izabela Tadra
opublikowano: 26-11-2007, 00:00

Kończy się era gigantów przemysłowych niszczących Ziemię. Pilkington Poland za główny cel postawił sobie produkcję przyjazną środowisku, tak by zachowało czystość szkła.

Pilkington Poland z Sandomierza jest obecnie międzynarodowym potentatem szkła płaskiego. Międzynarodowy koncern Pilkingtona, z siedzibą w północno-zachodniej. Anglii, a także jego lokalne oddziały, ma dwie linie działalności — budowlaną, produkującą szkło dla nieruchomości — przede wszystkim chodzi oczywiście o okna budynków, oraz motoryzacyjną — dla koncernów samochodowych. Oprócz tego firma znana jest jako wynalazca procesu produkcji szkła metodą float oraz twórca samoczyszczącego się szkła Activ.

Firma matka, Pilkington UK, powstała w 1826 roku, od czerwca 2006 jest częścią grupy NSG. Dziś wytwarza szkło w 26 krajach, a jej produkty można kupić w ponad 130 krajach.

Bezpieczna praca i produkcja

We wrześniu 1993 r., po prywatyzacji sandomierskiej huty szkła, powstała firma Pilkington Sandoglass (od 2001 roku nosząca obecną nazwę Pilkington Polska).

Pilkington Polska szczyci się osiągnięciami w zakresie bezpieczeństwa w pracy — firma od 6 lat nie zanotowała wypadku przy pracy. Została za to uhonorowana wieloma nagrodami macierzystej grupy Pilkington, a także naszej krajowej inspekcji pracy.

Pilkington Poland bardzo serio traktuje środowisko naturalne. Choć produkt końcowy, szkło, jest nieskazitelnie czysty, to proces produkcji prowadzony przez zakład wiąże się z emisją zanieczyszczeń do powietrza, hałasem, wytwarzaniem odpadów i ścieków. Działania zmierzające do tego, aby ilość zanieczyszczeń, jakie szkodzą środowisku naturalnemu zmniejszyć do absolutnego minimum, Pilkington opiera głównie na realizacji międzynarodowej normy ISO 14 001.

Filozofia minimalizacji wpływu na środowisko sprowadza się głównie do stosowania nowoczesnych technologii produkcyjnych wykorzystujących optymalne ilości surowców naturalnych, przy jednoczesnym ograniczeniu ilości powstających odpadów.

Cenny certyfikat

Pilkington Automotive oferuje pełen zakres usług dotyczących systemów szklenia, od pojedynczych projektów szyb po końcowe całe zestawy wraz z opisem technicznym produktów.

Szyby samochodowe Pilkingtona, według deklaracji producenta, zawierają komponenty, które nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla środowiska i mogą być łatwo odzyskiwane lub unieszkodliwiane po wycofaniu pojazdów z eksploatacji.

W maju 2007 roku Pilkington Automotive Poland otrzymał prestiżową nagrodę jakościową Q1, przyznaną przez koncern samochodowy Forda. Posiadanie takiego certyfikatu sprawia, że Pilkington może stać się pożądanym kontrahentem nie tylko dla Forda, lecz także dla innych koncernów samochodowych.

Pilkington Automotive Poland i Ford współpracują od niemal dekady. W 2006 roku fabryka dostarczyła około 300 tys. szyb. Plany obu firm zakładają, że Pilkington Automotive Poland dostarczy 800 tys. szyb do takich modeli, jak Ford Mondeo, S-Max, Galaxy, Cougar i Ecosport/Fusion. l

Adam Jarubas

Plebiscyt Filary Polskiej Gospodarki z jednej strony dowodzi, że dostrzegamy i doceniamy twórców gospodarki rynkowej, z drugiej — że w gronie polskich przedsiębiorstw znajdują się firmy pod każdym względem zasługujące na najwyższą ocenę. Zarządzają nimi ludzie, którzy potrafili nie tylko stworzyć prężne, nowoczesne przedsiębiorstwa i tak bardzo potrzebne miejsca pracy, także chcą brać udział w przedsięwzięciach społecznych.

Pilkington AP, lider przedsiębiorczości

w województwie świętokrzyskim, udowadnia, iż sukces nie jest dziełem przypadku, lecz wynikiem umiejętnego zarządzania

i dobrze realizowanej strategii rozwoju.

marszałek województwa świętokrzyskiego

Świętokrzyskie

Miejsce Nazwa Zdobyte punkty

1 Pilkington Polska 69

2 Kolporter 61

3 Zakłady Energetyczne Okręgu Radomsko-Kieleckiego 60

4 Pilkington Automotive Poland 59

5 Zakłady Wyrobów Metalowych SHL 58

6 ZPUE 51

7 Elektrownia Połaniec – Grupa Electrabel Polska 41

8 Celsa Huta Ostrowiec 40

9 Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska we Włoszczowie 38

10 Lafarge Cement 34

10 Grupa Polskie Składy Budowlane 34

10 Cersanit 34

13 Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki Siarkopol 33

14 Echo Investment 32

15 Browar Belgia 27

16 Grupa Ożarów 25

17 DS Smith Polska 23

17 Kolporter Service 23

19 Rigips Polska – Stawiany 19

20 Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego Elmar Marian Glita 12

21 Dyckerhoff Polska 11

22 Przedsiębiorstwo Zaopatrzenia Farmaceutycznego Cefarm-Kielce 9

23 NSK Bearings Polska 8

24 Frega Frejowski, Garbol 3

25 Apofarm Group Unia Hurtowni Aptekarskich 1

Izabela Tadra

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Izabela Tadra

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Chcą przyrody czystej jak szkło