Cheman szykuje przejęcia w branży

Anna Bytniewska
opublikowano: 07-07-1999, 00:00

Cheman szykuje przejęcia w branży

Polski dystrybutor chemikaliów niebawem pozyska partnera strategicznego

PRZYSZŁOŚĆ W DYSTRYBUCJI: W niedalekiej przyszłości firmy świadczące kompleksowe usługi dystrybucyjne wyeliminują konieczność tworzenia przez firmy chemiczne sieci dystrybucji surowców i produktów — twierdzi Andrzej Postupolski, członek zarządu firmy Cheman. fot. ARC

Warszawski Cheman jeszcze w tym roku przejmie jednego lub dwóch dystrybutorów chemikaliów, którzy dziś należą do Grupy Chemia. Firma utworzy też spółkę z jednym z większych zakładów chemicznych. Ponadto niebawem zwiąże się kapitałowo z inwestorem z branży.

Cheman jest spółką akcyjną. Jej udziałowcami są polskie osoby fizyczne. Zajmuje się ona dystrybucją surowców chemicznych, chemikaliów i świadczeniem usług w tym zakresie.

Apetyt na Grupę Chemia

Firma prowadzi obecnie rozmowy z firmami Grupy Chemia (tworzy ją 14 przedsiębiorstw). Możliwe, że do końca roku przejmie jedną lub dwie firmy. Firmami należącymi do grupy interesuje się również Ciech.

— Ważnym kryterium oceny przedsiębiorstw, którymi się interesujemy, jest zgodność ich strategii z naszym kierunkiem rozwoju, dobrze wyszkolona kadra, odpowiedni portfel produktów, klientów i dostawców — mówi Andrzej Postupolski, członek zarządu firmy Cheman.

Cheman podpisał też list intencyjny w sprawie połączenia z inwestorem z branży. Za dwa- trzy miesiące spodziewana jest finalizacja rozmów i zawarcie umowy. Inwestor obejmie pakiet akcji Chemana, który zapewnić ma względną równowagę sił obu partnerom.

— Inwestor dokapitalizuje naszą firmę. Nie mogę podać jeszcze, o jaką kwotę wzrośnie nasz kapitał. Uzyskamy też szerszy dostęp do surowców chemicznych. My natomiast oferujemy przyszłemu partnerowi własną sieć dystrybucji — dodaje Andrzej Postupolski.

Nie chce jednak ujawnić nazwy potencjalnego inwestora.

Wielokierunkowy rozwój

Cheman jeszcze w tym roku utworzy z dużym polskim producentem chemicznym również spółkę usługowo-produkcyjną. Powstanie ona na bazie majątku tego zakładu. Cheman obejmie w niej większościowy udział. W tej sprawie też podpisano już list intencyjny. Dystrybucją wytwarzanych w niej towarów zajmie się Cheman.

— Jest to bardzo ważna inwestycja dla nas i dla naszego partnera. Obecnie przygotowujemy biznesplan tego przedsięwzięcia. Kiedy będzie już gotowy, znane będą również koszty. Zamierzamy wnieść część majątku produkcyjnego do tej spółki. Pozwoli to poszerzyć paletę naszych produktów, a także ułatwi powiększenie udziału w rynku do 20 proc. — twierdzi Andrzej Postupolski.

Rynek dużych możliwości

Rozszerzenie współpracy z polskimi producentami chemikaliów jest strategicznym celem Chemana. Firma współpracuje już z Zakładami Chemicznymi Blachownia, Zakładami Azotowymi w Tarnowie, tarnobrzeskim Siarkopolem, Zakładami Chemicznymi Rokita, Firmą Chemiczną Dwory.

Cheman posiada obecnie centra dystrybucji w Warszawie, Łodzi, Lublinie i Dąbrowie Górniczej. W trakcie realizacji są kolejne centra w okolicach Poznania i Tarnowa. Docelowo ma ich być 10-12.

W Polsce potencjalną wartość rynku dystrybucji chemikaliów ocenia się nawet na 8,4 mld zł. W 1998 roku obroty siedmiu największych polskich dystrybutorów chemikaliów wyniosły 480 mln zł. Obroty Chemana za ten rok to około 54,9 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Cheman szykuje przejęcia w branży