Chińska gospodarka nadal słabnie

opublikowano: 27-11-2019, 11:16

Najświeższe dostępne wskaźniki sugerują postępujące spowolnienie w chińskiej gospodarce.

Wzrost gospodarczy odnotowany w trzecim kwartale 2019 r. był najwolniejszy od prawie trzech dekad. Tymczasem wskaźnik Bloomberg Economics agregujący najwcześniejsze dane z rynków finansowych i przedsiębiorstw wskazuje, że nadal mamy do czynienia z pogorszeniem sytuacji w handlu, słabnącymi nastrojami kierowników sprzedaży i spadającymi cenami fabrycznymi.

Choć napięcia polityczno-handlowe Pekinu ze Stanami Zjednoczonymi zmniejszyły się, odkąd obie strony ogłosiły w zeszłym miesiącu rozmowy w sprawie tak zwanej umowy „fazy pierwszej”, wiodący wskaźnik przepływów handlowych w Azji, nadal pogarszał się. Chodzi o eksport do  Korei Południowej, który w ciągu pierwszych 20 dni listopada zmniejszył się o prawie 10 proc. Co prawda w porównaniu z najgorszym wynikiem od dekady jaki zanotowano we wrześniu doszło do lekkiej poprawy, jednak handel zaawansowanymi technologiami w całym regionie wciąż zmaga się z z poważnymi trudnościami w nadchodzącym sezonem świątecznych zakupów.

Jak wynika z danych Narodowego Biura Statystycznego, zyski  chińskich firm przemysłowych zapikowały w październiku aż o 9,9 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Jednym z najpoważniejszych czynników ograniczających te zyski jest spadek cen fabrycznych. Zniżkujące ceny wskazują, że popyt krajowy jest słaby. Jeśli te efekty deflacyjne będą się utrzymywać, jeszcze bardziej zaszkodzą zyskom przedsiębiorstw w kraju, a ostatecznie obniżą ceny i zyski również za granicą.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy