Chiński eksport zaskoczył wzrostem

opublikowano: 08-11-2018, 06:51

Obawy o nadmierne spowolnienie chińskiej gospodarki choć na chwilę zostały stłumione, lepszymi niż oczekiwano danymi o wynikach handlu zagranicznego Państwa Środka. Zarówno w przypadku eksportu, jak i importu odczyty przebiły prognozy, donosi Reuters.

Eksport zwiększył się o 15,6 proc. w październiku w ujęciu rocznym, zwiększając dynamikę z poziomu 14,5 proc. odnotowanego we wrześniu. To odczyt znacznie lepszy od mediany prognoz ekonomistów, która opiewała na „zaledwie” 11 proc. 

Chiny, handel
Zobacz więcej

Chiny, handel fot. Bloomberg

Znacząco przyspieszył też import, który w październiku odnotował 21,4 proc. wzrost w ujęciu rocznym z 14,3 proc. we wrześniu. W tym przypadku oczekiwano wartości na poziomie 14 proc. 

Niższa za to okazała się nadwyżka handlowa. W minionym miesiącu zamknęła się kwotą 34,01 mld USD wobec prognozy na poziomie 35 mld USD i wartości wrześniowej 31,69 mld USD.

Istotnym odczytem, biorąc pod uwagę konflikt handlowy ze Stanami Zjednoczonymi, jest poziom nadwyżki w wymianie z USA. W październiku 2018 r. dodatnie saldo Chin wyniosło 31,78 mld USD, co oznacza spadek z rekordowego poziomu 34,13 mld miesiąc wcześniej.

Październik był pierwszym pełnym miesiącem po wprowadzeniu przez Waszyngton karnych taryf celnych.

W ujęciu narastającym, po pierwszych 10 miesiącach 2018 r. nadwyżka Chin w handlu z USA wyniosła 258,15 mld USD rosnąc gwałtownie z 222,98 mld USD rok wcześniej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu