Chiny chcą kupić od Rosji więcej ropy

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 19-05-2022, 15:57
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Pekin nie pozostawia Moskwy w „biedzie” i w ramach zacieśniania współpracy energetycznej, prowadzi negocjacje w sprawie zakupu większej ilości ropy. Chce w ten sposób, korzystając z niższych cen oferowanych przez objętego zachodnimi sankcjami sąsiada, zwiększyć swoje strategiczne rezerwy, informuje Reuters.

fot. Bloomberg

Jak podaje agencja, rozmowy prowadzone są na szczeblu rządowym. Bezpośrednio nie są w nie zaangażowane koncerny naftowe.

Chiny nie informuję o wielkości swoich rezerw strategicznych. Firma Kpler, między innymi wykorzystując zdjęcia satelitarne szacuje, że całkowite zapasy wynoszą 926,1 mln baryłek, co oznacza wzrost z 869 mln baryłek w połowie marca. To jednak wciąż o 6 proc. mniej niż rekord z września 2020 r. Część analityków twierdzi przy tym, że Państwo Środka jest w stanie przechowywać ponad 1 mld baryłek ropy. Dla porównania, obecny stan rezerw USA to około 538 mln baryłek.

By obniżyć ceny na krajowym rynku Chiny w zeszłym roku przeprowadziły bezprecedensową sprzedaż części rezerw surowca. Próba ta okazała się jednak fiaskiem, uszczupliła jedynie zapasy strategiczne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane