Chiny obniżają cła od sprowadzanych 1585 produktów

opublikowano: 26-09-2018, 15:37

Chiny od 1 listopada obniżą cła importowe na szereg dóbr, w tym maszyny, papier, tekstylia i materiały budowlane, poinformowało państwowe radio powołując się na Radę Państwa.

Wraz z innymi obniżkami ceł w tym roku oznacza to, że koszt ponoszony przez chińskich importerów, zarówno konsumentów jak i firmy, zostanie obniżony o ok. 60 mld juanów (8,7 mld USD), podało radio.

Średnia stawka celna od importowanych maszyn spadnie z 12,2 do 8,8 proc. W przypadku tekstyliów i materiałów budowlanych spadnie z 11,5 do 8,4 proc. Cło na sprowadzany papier i inne produkty będzie zmniejszone z 6,6 do 5,4 proc.  

W wyniku środowej decyzji najbardziej preferowana  krajowa (MFN) średnia stawka celna spadnie z 9,8 do 7,5 proc. Eksperci zwracają uwagę, że wciąż będzie ona wyższa niż wynosi w wielu rozwiniętych gospodarkach. W USA średnia stosowana stawka MFN wynosiła 3,4 proc. w 2017 roku. Administracja Donalda Trumpa na tej podstawie oskarża Chiny o protekcjonizm.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu