Chiny: protest ofiar oszustwa finansowego

opublikowano: 26-05-2022, 09:53
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

W Zhengzhou, największym mieście chińskiej prowincji Hunan, protestowali ludzie, którzy mogą być ofiarami jednego z większych w historii Chin oszustw finansowych, informuje Bloomberg.

Pod lokalną siedzibą chińskiego regulatora bankowego i ubezpieczeniowego zebrał się tłum ludzi domagających się działań prowadzących do zwrotu zainwestowanych przez nich pieniędzy. Policja rozpędziła protest, twierdzą anonimowe źródła Bloomberga.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Agencja pisze, że protest nastąpił po wstrzymaniu internetowej obsługi wypłat pieniędzy przez cztery banki w Henan. Podjęte po tym przez regulatora działania ujawniły, że prywatna firma inwestycyjna Henan Xincaifu Group Investment Holding, będąca udziałowcem wspomnianych czterech banków, była w zmowie z pracownikami tych banków w celu nielegalnego pozyskiwania pieniędzy za pośrednictwem platform internetowych. Nieoficjalnie mówi się, że w grę wchodzą dziesiątki miliardów juanów. Śledztwo trwa.

Jeden z poszkodowanych ujawnił Bloombergowi, że zainwestował ok. 400 tys. juanów (59 tys. USD) w produkty depozytowe jednego z banków.

Agencja pisze, że wydarzenia w Hunan to przykład ryzyka wynikającego z prób pozyskiwania funduszy przez małe chińskie banki poza lokalną bazą w drodze partnerstwa z zewnętrznymi platformami internetowymi.

Największym jak dotąd przypadkiem oszustwa finansowego w Chinach była afera w 2016 roku platformy pożyczkowej Ezubo P2P, która oszukała ponad 900 tys. osób na równowartość 7,6 mld USD. Jej właściciel został skazany na dożywocie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane