Chiny tworzą narodowego operatora rurociągów naftowych

opublikowano: 09-12-2019, 08:04

Powstanie narodowego operatora gazociągów i ropociągów to kluczowy krok w reformie chińskiego sektora naftowego, ogłosiła agencja Xinhua.

Rząd Chin połączy rurociągi przesyłowe trzech spółek i stworzy z nich jedną firmę. Ma to pomóc w realizacji celu, którym jest m.in. zmniejszenie zużycia węgla i zwiększenie zużycia gazu ziemnego w kraju.

Neil Beveridge, analityk Sanford C. Bernstein & Co. uważa, że kluczowa będzie obecnie wycena aktywów, która może potrwać sześć do dziewięciu miesięcy, bazując na podobnym procesie łączenia chińskich telekomów w 2015 roku.

Chiny planowały połączenie rurociągów naftowych co najmniej od 2014 roku. Obecnie jest to zbieżne z forsowaną przez prezydenta Xi Jinpinga polityką zwiększania efektywności przemysłu przez usuwanie dublujących się struktur.

Trzy firmy, których rurociągi zostaną połączone, to China National Petroleum (CNPC), Sinopec Group i China National Offshore Oil. Pierwsza spółka kontroluje obecnie ok. 70 proc. rurociągów naftowych w Chinach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy