Chiny zawieszają oferty IPO

opublikowano: 05-07-2015, 08:25

To bez wątpienia jedna z najważniejszych informacji dla giełdowych inwestorów w ostatnich dniach. Chińskie władze postanowiły wstrzymać oferty publiczne i utworzyć fundusz stabilizacji rynku, donosi Bloomberg.

Wzywają również giełdowych inwestorów by ci nie popadali w panikę, starając się wesprzeć swój rynek giełdowy, który odnotował najmocniejszy trzytygodniowy spadek od 1992 r.

Giełda w Szanghaju
Wyświetl galerię [1/2]

Giełda w Szanghaju Bloomberg

Zawieszenie ofert IPO ma dotyczyć – przynajmniej początkowo – 10 spółek na giełdzie w Szanghaju oraz 18-tu firm na parkiecie w Shenzen.

Decyzja została podjęta posiedzeniu Rady Państwa, odpowiednika chińskiego rządu i będzie egzekwowana przez Chińską Komisję Papierów Wartościowych Regulacji.

Nie ujawniono żadnych szczegółów oraz tego, jak długo ma trwać to „zamrożenie”. Ruch władz poprzedzony został deklaracją złożoną przez największe biura maklerskie zobowiązujących się do przeznaczenia miliard dolarów na stworzenie specjalnego funduszu ratunkowego na giełdzie.

Spadają co 5,8 proc. w piątek główny wskaźnik giełdy w Szanghaju (Shanghai Composite Index) powiększył już do 29 proc. swoją stratę od szczytu z 12 czerwca bieżącego roku. W tym czasie z parkietu „wyparowały” środki o wartości ponad 2,8 bln USD, kończąc tym samym najdłuższą hossę giełdową w historii chińskiej giełdy. W efekcie rosnącej siły podaży, parkiety w Państwie Środka weszły 29 czerwca w rynek niedźwiedzia.

W ciągu 12 miesięcy poprzedzających historyczne maksimum z 12 czerwca, Shanghai Composite Index zyskał ponad 150 proc.

W poniedziałek mają być zwrócone inwestorom środki przeznaczone przez nich na zakup akcji ramach ofert IPO spółek, które były na etapie realizacji subskrypcji.

Chińskie Stowarzyszenie Papierów Wartościowych poinformowało na swojej stronie internetowej, że grupa 21 brokerów z Citic Securities na czele zainwestuje równowartość 15 proc. swoich aktywów netto (według stanu na koniec czerwca), ale nie mniej niż 120 mld juanów (19,3 mld USD) łącznie w utworzenie funduszu wsparcia dla giełd. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Chiny zawieszają oferty IPO