Chiny zwiększają import złota

opublikowano: 26-04-2016, 14:05

Chiny, największy na świecie konsument złota, zwiększył w marcu import surowca (bulionu) z Hongkongu po tym jak globalny wzrost cen został wyhamowany, zaś lokalny popyt inwestycyjny wykazał oznaki ożywienia, donosi Bloomberg.

Zakupy netto wzrosły do 64,1 ton z 42,9 ton odnotowanych w lutym. Rok wcześniej, w marcu 2015 r. import wyniósł 61,8 ton, wynika z danych opublikowanych przez Hong Kong Census and Statistics Department. Chiny Kontynentalne kupiły niemal 76,3 tony w porównaniu z 55,1 tonami miesiąc wcześniej, podczas gdy eksport do Hongkongu wyniósł 12,1 ton spadając z 12,2 ton. 

Złoto
Złoto
Bloomberg

Wzrost konsumpcji złota w Państwie Środka jest rezultatem rosnących dochodów mieszkańców i wzrostu gospodarczego dynamizującego zakupy biżuterii, złotych monet i sztabek. Także niemal w każdym miesiącu chiński bank centralny zwiększa swój stan posiadania kruszcu w celu zdywersyfikowania swoich rezerw walut obcych. 

Tymczasem, mimo że złoto jest jednym z najbardziej zyskownych aktywów w tym roku, jego ceny spadły w marcu o 0,5 proc. zmniejszając stopę zwrotu w I kwartale do 16 proc. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane