Czytasz dzięki

Ciąg dalszy zmian w nadzorze nad rynkiem

opublikowano: 12-09-2019, 22:00

Departament UKNF odpowiedzialny za domy maklerskie czeka na nowego szefa.

Maciej Kurzajewski nie jest już dyrektorem departamentu firm inwestycyjnych Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF). Został doradcą przewodniczącego KNF odpowiedzialnym za działania analityczne dotyczące regulacji rynku kryptoaktywów (w tym tzw. tokenów) i crowdfundingu.

— Zjawiska te wymagają od UKNF aktywnych działań, zmierzających w szczególności do zaproponowania optymalnych ram regulacyjnych dla obserwowanych zjawisk i związanych z nimi szans i zagrożeń, w tym także stworzeniaodpowiednich narzędzi nadzorczych — mówi Jacek Barszczewski, rzecznik UKNF.

Crowdfundingiem Maciej Kurzajewski zajmował się jeszcze na dotychczasowym stanowisku. Zwracał m.in. uwagę na niebezpieczne wkraczanie platform crowdfundingowych w kompetencje zarezerwowane dla licencjonowanych domów maklerskich. Personalia następcy Macieja Kurzajewskiego nie są jeszcze znane.

— W październiku stanowisko dyrektora departamentu firm inwestycyjnych obejmie nowy menedżer, legitymujący się wieloletnim doświadczeniem zdobytym w krajowych i międzynarodowych instytucjach rynku kapitałowego — zapewnia Jacek Barszczewski.

Maciej Kurzajewski objął stanowisko szefa nadzoru nad domami maklerskimi w lutym 2018 r., zastępując Marka Szuszkiewicza zajmującego to stanowisko przez 6 lat. Do czasu powołania nowego dyrektora departamentem firm inwestycyjnych kierować będzie bezpośrednio Magdalena Łapsa-Parczewska, szefowa pionu nadzoru nad rynkiem kapitałowym.

Magdalena Łapsa-Parczewska w UKNF pojawiła się wraz z nowym przewodniczącym Jackiem Jastrzębskim i wiceprzewodniczącym Rafałem Mikusińskim, odpowiadającym za rynek kapitałowy. Tak jak ten ostatni związana była z branżą funduszy inwestycyjnych. Od marca do czerwca 2019 r. zmieniła dyrektorów trzech z czterech departamentów, które jej podlegają. Ze stanowiskami pożegnalisię długoletni pracownicy UKNF. W departamencie funduszy inwestycyjnych i funduszy emerytalnych Marcina Mołdawę zastąpił Piotr Koziński. Nadzór nad spółkami publicznymi z rąk Ilony Pieczyńskiej-Czerny przejęła Agnieszka Bogaj-Gryglicka. Departament nadzoru obrotu od Roberta Wąchały przejął Sebastian Bogdan.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

— Jesteśmy zadowoleni z dialogu ze wszystkimi uczestnikami rynku i mamy nadzieję, że będzie to służyło rynkowi — dzieli się pierwszymi wrażeniami Sebastian Buczek, prezes Quercus TFI.

— Biorąc pod uwagę, iż zmiany nastąpiły stosunkowo niedawno i nałożył się na nie okres wakacyjny, to w tak krótkim czasie trudno stwierdzić, jakie będą ich efekty. Wydaje się jednakoczywistą oczywistością, że wszyscy pracownicy UKNF dokładają i będą dokładać starań, aby dążyć do rozwoju polskiego rynku finansowego. Skoro zatem cele nasze są zbieżne, to przewiduję bardzo owocną współpracę. Zakładam, że pomimo opóźnień w pracach nad strategią rozwoju rynku kapitałowego toczą się w UKNF prace mające na celu realizację jej postanowień, bo przecież wiele z jej postulatów można zrealizować bez dokonywania zmian regulacyjnych. Konkurencja zewnętrzna staje się coraz poważniejsza, a zatem czasu na działanie jest coraz mniej — zaznacza Mirosław Kachniewski, prezes Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane