Cisco i Dell poprawiły nastroje na światowych parkietach

Paweł Kubisiak
05-10-2001, 00:00

Cisco i Dell poprawiły nastroje na światowych parkietach

Środowe doniesienia o uruchomieniu wartego 75 mld USD pakietu rządowej pomocy dla amerykańskiej gospodarki oraz zapowiedź realizacji prognoz przez czołowe spółki hi-tech w USA, wywołały w czwartek wzrosty na światowych giełdach. Popyt na spółki technologiczne pojawił się po wypowiedziach szefów amerykańskich liderów sektora — producenta infrastruktury sieciowej Cisco System i producenta komputerów Dell Computer. Obie spółki podtrzymały wcześniejsze prognozy wyników i zapowiedziały poprawę koniunktury już w przyszłym roku.

W Europie wzrostom przewodziły papiery producentów chipów, w tym liderów sektora: STMicroelectronics, ARM Holdings i Infineon Technologies. Około 8 proc. zyskały papiery czołowych producentów elektroniki — Siemensa oraz Philipsa.

Mocno w górę poszły również akcje spółek telekomunikacyjnych, w tym France Telecom, Vodafone i Deutsche Telekom oraz producentów telefonów komórkowych Nokii, Ericssona i Alcatela.

Znacznie gorzej zakończył się sesja za oceanem. Początkowe wzrosty amerykańskich indeksów zostały wyhamowane przez publikacje Departamentu Pracy USA. W minionym tygodniu liczba nowych bezrobotnych wzrosła w USA do 528 tys. wobec prognozowanych 468 tys. osób. Te informacje skłoniły inwestorów do realizacji zysków po środowych wzrostach i Dow Jones zakończył dzień stratą, a Nasdaq utrzymał się na niewielkim plusie. Dobra koniunktura utrzymała się w USA jedynie na rynku technologicznym. W ślad za akcjami Della i Cisco w górę poszły notowania większości blue chipów sektora hi-tech. Wzrosty objęły m.in. spółki internetowe, w tym akcje portalu Yahoo i Amazon.com, producentów oprogramowania, na czele z liderami - Microsoft i Oracle oraz producentów chipów. Śladami Della poszły papiery praktycznie wszystkich producentów komputerów. Wzrosła wycena IBM, Compaq, Hewlett-Packard i Gateway. Z kolei na większości giełd pogłębiła się przecena linii lotniczych. Wyjątkiem były akcje Swissair, które nieznacznie odrobiły środową stratę. W czwartek szwajcarska linia wznowiła loty dzięki pomocy rządu wysokości 450 milionów franków. Spółki lotnicze były w trakcie sesji na wyraźnym plusie, jednak upadek rosyjskiego TU-154 do Morza Czarnego wywołał ponowną przecenę sektora.

Przebieg najbliższych sesji będzie uzależniony od piątkowej publikacji danych o rynku pracy w USA we wrześniu, które pokażą jaki efekt na największą gospodarkę świata wywołały tragiczne wydarzenia z 11 września. Jeżeli dane będą pesymistyczne, można spodziewać się dalszych spadków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Kubisiak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Cisco i Dell poprawiły nastroje na światowych parkietach