Citigroup sprzedaje japoński Nikko Cordial Securities

WST, Bloomberg
01-05-2009, 11:53

Amerykański gigant finansowy Citigroup, uratowany przez trzy zastrzyki państwowej gotówki zdecydował się sprzedać swój japoński oddział brokerski. Nowym właścicielem Nikko Cordial Securities, części Nikko Citigroup będzie Sumitomo Mitsui Financial Group. Wartość transakcji szacowana jest na co najmniej 545 mld jenów (5,5 mld USD).

Citigroup sprzedaje aktywa po tym jak odnotował sięgającą kwoty ponad 100 mld USD stratę na kredytach i związanych z kryzysem na rynku pożyczek hipotecznych dokonanych odpisach księgowych.

Pikanterii sprawie dodaje fakt, że w styczniu 2008 r. Citi zapłacił za przejęcie Nikko Cordial 1,6 bln jenów.
Sfinalizowanie obecnej transakcji przewidziane jest na 1 października tego roku. Nabywca, który poniósł w roku finansowym zakończonym 31 marca stratę netto rzędu 390 mld jenów liczy, że przejęcie bardzo pozytywnie przełoży się na zyski Sumitomo.

Z kolei Nikko Cordial, działająca na rynku od 1944 r. instytucja, miała w ostatnim roku finansowym 164,1 mld jenów dochodu. Broker posiada 109 oddziałów  w Japonii i zarządza aktywami klientów o wartości 23,5 bln jenów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / Citigroup sprzedaje japoński Nikko Cordial Securities