Cła na chiński import wartości 200 mld USD zaczęły obowiązywać

opublikowano: 24-09-2018, 06:28

O 12:01 w Pekinie zaczęły obowiązywać cła, które USA nałożyły na 200 mld USD importu z Chin. Wraz z poprzednimi oznacza to, że już mniej więcej połowa chińskiego eksportu do USA jest obłożona cłami.

Chiny oskarżyły USA o rozpoczęcie „największej wojny handlowego w historii”. Zapowiedziały, że w odpowiedzi na ostatnie amerykańskie cła, dotyczące prawie 6 tys. produktów, odpowiedzą wprowadzeniem specjalnych taryf na import z USA wartości 60 mld USD. Nieoficjalnie mówi się, że szykują także inne rozwiązania, mające zaszkodzić Amerykanom.

USA nakłada cła na import z Chin zarzucając im nieuczciwą konkurencję, dumping i utrudnianie dostępu do rynku. Prezydent Donald Trump argumentował także, że wprowadza cła aby zatrzymać „nieuczciwy transfer amerykańskiej technologii i własności intelektualnej do Chin". Amerykański prezydent sygnalizował niedawno, że jest gotów obłożyć cłem następne 267 mld USD importu z Chin. Oznaczałoby to, że praktycznie cały chiński eksport do USA byłby obłożony cłami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, bbc.com

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu