Analizy eMarketera wskazują, że tylko na amerykańskim rynku wydatki na reklamę programmatic, w której istotną rolę odgrywają dane, mogą w 2023 r. osiągnąć poziom 141 mld USD. Będzie to oznaczać wzrost o ok. 15 proc. r/r. Amerykański, jak również brytyjski rynek, istotne z punktu widzenia dalszego rozwoju polskiej firmy Cloud Technologies, już teraz w przeważającej mierze bazują właśnie na takich modelach reklamy. Spółka Cloud Technologies, specjalizująca się w sprzedaży danych cyfrowych do targetowania reklamy internetowej, aby nadążyć za zmianami na rynku i wzmocnić własną pozycję zakupiła właśnie Demand-Side Platform (DSP). Wartość transakcji wyniosła 3,7 mln EUR. Platforma ta służy do automatycznego zakupu powierzchni reklamowej i pozwala zarabiać na sprzedaży danych.
Firma kupiła technologię targetowania reklamy
Cloud Technologies korzystał dotychczas z „licencji na zewnętrzną platformę DSP”. Zdecydował się natomiast na zakup pełnych praw własności przemysłowej i kodu źródłowego platformy. Jak wyjaśniają przedstawiciele spółki, przejęcie jest kluczowym dla firmy elementem realizacji strategii biznesowej na lata 2021-23.

- Nabycie kodów źródłowych platformy DSP jest de facto finalizacją transakcji z 2019 r., związanej z zakupem licencji na przedmiotową platformę. Przez kilka lat mieliśmy okazję dokładnie obserwować i analizować synergie zachodzące między platformą DSP a naszą autorską platformą DMP. Model biznesowy łączący te dwa rozwiązania jest sprawdzony i zapewnia wzrost efektywności działań w kluczowym dla nas segmencie, jakim jest sprzedaż danych - wyjaśnia Piotr Prajsnar, prezes Cloud Technologies w komunikacie spółki.
Na rynku reklamy rośnie popyt na dane
Cloud Technologies obserwuje zwiększony popyt na dane na rynku reklamy. Do tego trendu dostosowuje swoje działania. W efekcie – jak podaje spółka - średnia miesięczna dynamika sprzedaży danych w 2022 r. rosła o blisko 50 proc. r/r., a segment sprzedaży danych odpowiadał za 80 proc. przychodów firmy na koniec trzeciego kwartału.
Spółka już wcześniej objęła 100 proc. udziałów w hiszpańskiej spółce TL1. Poszerzyła w ten sposób swoją sieć dystrybucji i bazę kontaktów.
W końcówce 2022 r. sprzedawca danych o użytkownikach internetu z NewConnect przeszedł na główny rynek Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Piotr Prajsnar zapowiada, że w najbliższym czasie Cloud Technologies będzie kontynuować „skup akcji własnych, które następnie chce przeznaczyć na realizację programu motywacyjnego”.